Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji w aucie. Najczęściej popełniane błędy.

Patrycja

Dom

21.06.2019 0:02

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji w aucie. Najczęściej popełniane błędy.

Okres korzystania z klimatyzacji bez wątpienia zaczął się na całego. Nie tylko klimatyzacja w pomieszczeniach, ale i w samochodzie musi być przez nas używana umiejętnie. Jak uniknąć błędów, które mogą ja zniszczyć?

Zdjęcie Klimatyzacja w aucie - najczęściej popełniane błędy w użytkowaniu #1

Gdy temperatura powietrza wzrasta, podróżowanie samochodem staje się uciążliwe. Upał, który panuje w naszym aucie, jest nie do zniesienia, dlatego uruchamiamy klimatyzację, często nie zdając sobie sprawy z tego, że robimy to nieprawidłowo. Niezależnie od tego, jakiej klimatyzacji używamy, powinniśmy poznać metody posługiwania się nią.

Od czasu do czasu

Korzystanie z klimatyzacji tylko w czasie upałów jest pierwszym błędem. Aby ta działała bez zarzutów, musimy ją od czasu do czasu włączyć także poza sezonem letnim. Dzięki temu zabiegowi zapewnimy odpowiednie smarowanie sprężarki i zakonserwujemy układ. Ponadto klimatyzacja nie tylko schładza powietrze, ale także je osusza, więc korzystanie z niej w wilgotnych warunkach jesiennych leży także w naszym interesie.

Nie od razu

Wyzbądźmy się odruchu włączania klimatyzacji, jako pierwszej czynności po uruchomieniu silnika. W pierwszej kolejności powinniśmy przewietrzyć wnętrze samochodu, szeroko otwierając wszystkie okna lub drzwi. Wskazane jest nawet przejechanie paru metrów z otwartymi oknami, aby schłodzić powietrze i zbliżyć temperaturę w samochodzie do tej panującej poza nim. Dzięki temu zabiegowi zmniejszymy obciążenie sprężarki i zyskami troszeczkę na paliwie. Pamiętajmy jednak o szczelnym zamknięciu okien, gdy tylko włączymy klimatyzację.

Zdjęcie Klimatyzacja w aucie - najczęściej popełniane błędy w użytkowaniu #2

Na maksa

Pamiętajmy, by nigdy nie ustawiać klimatyzacji na maksymalne chłodzenie i nie przesadzać z wychłodzeniem wnętrza pojazdu. Sprężarka klimatyzatora to nie urządzenie przemysłowe i ciągła praca na wysokich obrotach może spowodować, że zbyt szybko się zużyje. Przyjmuje się, że latem optymalna temperatura w samochodzie to tylko 5 – 10 °C mniej niż poza nim. Unikniemy w ten sposób nie tylko nadmiernej eksploatacji klimatyzacji, ale także przeziębienia spowodowanego dużą różnicą temperatur.

Przegląd klimatyzacji

Obowiązkowo raz w roku powinniśmy stawić się na dokładnym przeglądzie układu klimatyzacji. Podczas przeglądu należy sprawdzić szczelność układu, stan sprężarki, odgrzybić klimatyzację i wymienić filtry. Sami także możemy kontrolować drożność układu, sprawdzając okresowo stan zbiornika na skropliny lub przewód, który odprowadza wodę pod samochód.

Zdjęcie Klimatyzacja w aucie - najczęściej popełniane błędy w użytkowaniu #3