Oczyszczacz powietrza. Sprawdź, jak go czyścić i o niego dbać!

Agnieszka
Dom
14.10.2019 10:11
Oczyszczacz powietrza. Sprawdź, jak go czyścić i o niego dbać!

Urządzenia do oczyszczania powietrza stają się coraz bardziej popularne. To dobry znak. Powinniśmy przykładać większość uwagę do jakości powietrza w naszych domach. Jednak aby oczyszczacz powietrza należycie spełniał swoja funkcję, konieczne jest jego odpowiednie czyszczenie. Poznaj kilka naszych wskazówek.

Zdjęcie Oczyszczacz powietrza. Sprawdź, jak go czyścić i o niego dbać! #1

Oczyszczanie filtra wstępnego

Najważniejszym elementem oczyszczacza jest jego filtr. Filtr wstępny znajduje się zazwyczaj na zewnątrz w postaci zdejmowanej obudowy. Filtr można więc zdjąć i przepłukać dokładnie pod bieżącą wodą. Można go jednak również odkurzyć. Warto do tego celu użyć końcówki z delikatnym włosiem i nie ustawiać mocy odkurzacza na maksimum. Filtr wstępny warto czyścić raz w tygodniu. Pozostałe filtry, czyli ten węglowy i HEPA czyścimy raz na 3 tygodnie.

Oczyszczanie filtra wodnego

Filtr wodny powoduje trochę więcej problemów. Osadza się bowiem na nim kamień, taki jak w na dnie czajnika. Aby wyczyścić filtr wodny trzeba więc zastosować silniejszy środek. Najlepiej sprawdzi się kwasek cytrynowy i ocet. To, jak szybko kamień będzie osadzał się na filtrze zależy też od twardości wody. Warto jednak czyścić taki filtr raz na 2 tygodnie.

Zdjęcie Oczyszczacz powietrza. Sprawdź, jak go czyścić i o niego dbać! #2

Czyszczenie zbiornika

Nie można również zapominać o dokładnym czyszczeniu zbiornika i tacek w naszym oczyszczaczu. Tacka to część, na której obraca się filtr. Warto czyścić te elementy raz w miesiącu. Trzeba też pamiętać o tym, że woda w oczyszczaczach powietrza nie powinna stać dłużej niż jeden dzień. Inaczej zaczną się w niej namnażać bakterie i grzyby, które będą powodować nieprzyjemny zapach w naszym domu.

Jeśli nie korzystać akurat z funkcji nawilżania powietrza, wodę najlepiej od razu wylać. Kiedy powietrze w domu jest wystarczająco wilgotne, nie należy nawilżać go jeszcze bardziej. Niektóre urządzenia mają wbudowany wykrywacz wilgotności w powietrzu i wyłączają się, gdy jest ona na odpowiednim poziomie. Jednak nie wszystkie oczyszczacze z funkcją nawilżania powietrza są w niego wyposażone.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną