Dom

Klimatyzacja w domu? Sprawdź, jak używać ją prawidłowo!

Patrycja

June 25, 2019, 7:47 p.m.

Klimatyzacja w domu? Sprawdź, jak używać ją prawidłowo!

Klimatyzacja to luksus w upalne dni. Urządzenie jest bardzo praktyczne i funkcjonalne, a ze względu na to, że jego cena nie jest już wygórowana coraz częściej mamy ją w domach i mieszkaniach. Jednak, jeśli urządzenie nie jest zainstalowane, bądź użytkowane w sposób właściwy, nie spełni swojej funkcji, a nawet może zaszkodzić.

Zdjęcie Klimatyzacja w domu? Sprawdź, jak używać ją prawidłowo! #1

Konsekwencje nieprawidłowego obchodzenia się z klimatyzacją to awarie tego urządzenia, wysokie koszty eksploatacji, a także problemy zdrowotne osób, które z niego korzystają. Natomiast jeśli wszystko jest w porządku, to nie tylko schładza powietrze w pomieszczeniu, ale także oczyszcza je z czynników szkodliwych dla naszego zdrowia, dzięki systemom filtrującym. O czym należy pamiętać, mając ją w domu?

EKONOMIA

Aby klimatyzacja pracowała prawidłowo i wydajnie, w pomieszczeniu, w którym jest użytkowana, powinny być pozamykane okna i drzwi. Zmniejsza to koszty eksploatacji, a klimatyzator nie jest zmuszony do kolejnego włączania i wyłączania się. Ponadto temperatura w pomieszczeniu utrzymywana jest na stałym poziomie, co jest istotne dla naszego zdrowia.

Zdjęcie Klimatyzacja w domu? Sprawdź, jak używać ją prawidłowo! #2

TEMPERATURA

W upalne dni temperatura, na jaką ustawiamy klimatyzator, nie powinna być dużo niższa niż ta panująca na zewnątrz (5-10 stopni niższa, nie więcej). Ustawianie zbyt niskiej temperatury może powodować przeziębienie, stany zapalne, a nawet szok termiczny.

DZIEŃ/NOC

Wieczorem i nocą nie potrzebujemy tak bardzo chłodnego powietrza, jak w ciągu upalnego dnia. Kiedy kładziemy się już spać warto podwyższyć nieco temperaturę.

Zdjęcie Klimatyzacja w domu? Sprawdź, jak używać ją prawidłowo! #3

NAWIEW

Właściwe ustawienia zapewnia równomierne rozchodzenie się strumienia powietrza po wnętrzu. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na miejsce, w którym często przebywamy. Zbyt silny podmuch (powyżej 0,2/s) zimnego powietrza może okazać się zgubny dla naszego zdrowia.

LOKALIZACJA

Odpowiednie umiejscowienie klimatyzatora wewnątrz chłodzonego pomieszczenia jest bardzo ważne. Nieodpowiednie ustawienie może spowodować, że zimne powietrze nie będzie rozchodziło się prawidłowo po wnętrzu, tylko będzie blokowane przez tył regału lub schładzało tył kanapy.

WŁĄCZ/WYŁĄCZ

Jeśli wiem, że nie będzie nas w domu przez dłuższy czas, warto wyłączyć klimatyzację na ten czas. Jeśli nie chcemy, by po powrocie do domu pomieszczenia były nagrzane, pozasłaniajmy okna przed wyjściem.

UZUPEŁNIJ

Wiatrak to świetny dodatek do klimatyzacji, a nie tylko jej tańszy zamiennik. Wspiera on cyrkulację powietrza, przez co nasz klimatyzator nie musi wpompowywać tyle chłodnego powietrza, by osiągnąć odpowiednią temperaturę.

Zdjęcie Klimatyzacja w domu? Sprawdź, jak używać ją prawidłowo! #4

PRZEGLĄD

Aby klimatyzacja działała poprawnie, powinna być serwisowana zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto regularnie czyszczona i dezynfekowana nie będzie miejscem rozwoju drobnoustrojów i grzybów. Możemy, co jakiś czas także samodzielnie wymieniać filtry i stosować specjalne środki, które zapobiegną rozwojowi pleśni.

Zdjęcie Klimatyzacja w domu? Sprawdź, jak używać ją prawidłowo! #5