Jak poradzić sobie z opryszczką ... narządów płciowych? Podpowiadamy!

Patrycja

Zdrowie

15.06.2021 20:58

Jak poradzić sobie z opryszczką ... narządów płciowych? Podpowiadamy!

Doświadczasz mrowienia i swędzenia w okolicach narządów płciowych? Pojawiają się bolesne pęcherzyki, które po kilku dniach pękają? Na skórze tworzą się owrzodzenia? Być może to opryszczka narządów płciowych! Dowiedz się, jak można się nią zarazić i jak wygląda leczenie.

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych to jedna z chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołują ją wirusy herpes (HSV). U kobiet opryszczka zazwyczaj występuje na wargach sromowych, łechtaczce, przy wejściu do pochwy, przy odbycie, na udach, pępku. U mężczyzn na żołędziu i trzonie penisa, w kroczu, na pośladkach, odbycie i udach.

Jakie są jej objawy?

Wczesne objawy opryszczki to swędzenie, mrowienie i pieczenie. Następnie tworzą się bolesne pęcherze, które rosną przez około 2 tygodnie, a potem pękają pozostawiając owrzodzenia na skórze. Opryszczce może towarzyszyć gorączka, ogólne rozbicie, powiększenie węzłów chłonnych i bolesne oddawanie moczu.

Jak można się zarazić opryszczką narządów płciowych?

To choroba przenoszoną drogą płciową, która rozprzestrzenia się przez kontakty seksualne, w czasie stosunku waginalnego, analnego lub oralnego. Może przenieść się z jamy ustnej, przez palce lub używanie wspólnych gadżetów. Opryszczka jest najbardziej zakaźna w okresie od 2 do 20 dni po kontakcie z zakażoną osobą. Najczęściej przenosi się w czasie, gdy nie pojawiły się żadne objawy.

Jak wygląda leczenie?

Niestety nie mamy dobrych wieści. Opryszczki narządów płciowych nie można całkowicie wyleczyć, ponieważ jak na razie nie istnieje skuteczne lekarstwo. Można za to złagodzić jej objawy, przyjmując leki przeciwwirusowe, zawierające związek chemiczny acyklowir. Wskazane jest też przyjmowanie preparatów z witaminą B1 i witamina B12.

Czy istnieją domowe sposoby na opryszczkę narządów płciowych?

W przypadku pojawienia się opryszczki narządów płciowych, w złagodzeniu objawów mogą pomóc te metody:

  • Noszenie luźnej bielizny z naturalnych materiałów.
  • Dbanie o higienę miejsc intymnych, utrzymywanie ich w czystości i suchości.
  • Stosowanie nasiadówek z soli lub liścia mącznicy lekarskiej.
  • Stosowanie ciepłych okładów ze sproszkowanego wiązu, mirry, żywokostu.
  • Kąpiele w wodzie z dodatkiem olejku geraniowego.
  • Odpowiednia dieta, bogata w produkty zawierające lizynę (mleko, jaja, drożdże, mięso, wątróbka, jaja). Unikanie produktów zawierających argininę (ryżu, orzechów, czekolady, coca- coli).
  • Unikanie przygodnych kontaktów seksualnych, stosowanie zabezpieczeń podczas stosunku.

Ten wirus powraca

Choć objawy opryszczki ustąpią po kilku tygodniach, to wirus pozostaje w organizmie i może co jakiś czas powracać. Im ostrzejszy rzut choroby, tym większe prawdopodobieństwo, że to nastąpi. Nawrotom sprzyja obniżona odporność organizmu, niedobory witamin z grupy B, ciąża, stres.