Najpowszechniejsze szkodniki roślin - jak z nimi walczyć?

Patrycja

Ogród

22.07.2021 13:29

Najpowszechniejsze szkodniki roślin - jak z nimi walczyć?

Każdą roślinę mogą zaatakować szkodniki. Niektóre kryją się wśród liści i kwiatów, a inne w podłożu. Poznaj najpowszechniejsze szkodniki roślin i dowiedz się, jak skutecznie z nimi walczyć.

Zdjęcie Najpowszechniejsze szkodniki roślin- jak z nimi walczyć? #1

Najpowszechniejsze szkodniki roślin

Mszyce

Te drobne owady o wydłużonym ciele i długich odnóżach, mają zazwyczaj zielony, brunatny lub czarny kolor. Żerują na roślinach doniczkowych, balkonowych i ogrodowych. Zazwyczaj spotykane są na łodygach, młodych pędach i po spodniej stronie liści.

Wysysają sok z zielonych części rośliny, głównie liści i pędów, przez co roślina usycha i się zwija. Mszyce wydzielają lepką substancję, rosę miodową, na której mogą pojawiać się grzybki sadzakowe. Mszyce można zwalczać za pomocą środków chemicznych lub naturalnych, ekologicznych preparatów.

Skuteczne są wywary z roślin (pokrzywa, czosnek, cebula, mniszek lekarski). Naturalnymi wrogami mszyc są ptaki i owady (biedronki, złotooki, bzygi i skorki).

Przędziorki

To pomarańczowe lub czerwone roztocza, które wytwarzają delikatne, puszyste pajęczynki. Żerują na końcach młodych pędów, liściach i kwiatach. Zaatakowane rośliny ulegają deformacji, żółkną i opadają. Można chronić się przed nimi chemicznymi środkami ochrony roślin lub domowymi sposobami. Skuteczna jest woda z szarym mydłem lub płynem do naczyń, pomoże przecieranie liści szmatką nasączoną denaturatem oraz prysznic rośliny.

Wciornastki

To niewielkie pomarańczowe lub brązowe owady, które przypominają przecinki. Przyczyniają się do powstawania białych, żółtych plam lub srebrzystości na powierzchni liści i brunatnienia kwiatów. Najskuteczniejszym sposobem zwalczania jest stosowanie środków chemicznych.

Zdjęcie Najpowszechniejsze szkodniki roślin- jak z nimi walczyć? #2

Wełnowce

Te drobne owady pokryte są czerwonawym lub białym nalotem, który przypomina strzępki wełny. Zwykle żerują na miękkich pędach i spodniej części liści. Bardzo osłabiają roślinę, sprawiając że traci liście i przestaje rosnąć. Na dodatek są niezwykle inwazyjne i szybko przenoszą się na kolejne rośliny. Można je zwalczać chemicznymi lub ekologicznymi sposobami.

Chore liście warto przemywać szmatką nasączona alkoholem, a zaatakowaną roślinę trzeba odizolować od pozostałych. Obfity prysznic także pomoże w usunięciu osobników.

Zdjęcie Najpowszechniejsze szkodniki roślin- jak z nimi walczyć? #3

Mączliki

Owady zwane też białymi muszkami, najczęściej występują w szklarniach, ale mogą pojawiać się na domowych roślinach doniczkowych. Zerują w koloniach, atakują liście, które żółkną i opadają. Jeśli poruszysz donica wzlecą w górę wielką chmarą. Wypłoszysz je stosując owadobójcze preparaty. Możesz zastosować domowy oprysk z wody i tytoniu lub wody i mydła. Nagietek, bazylia, aksamitka i rumianek odstraszają te szkodniki.

Tarczniki

Te małe pluskwiaki z chitynowymi pancerzami, szczególnie lubią storczyki. Żywią się ich sokiem, doprowadzając do żółknięcia liści i hamują wzrost rośliny. Bardzo dobrze się kamuflują, dlatego trudno je zauważyć. Można zwalczyć go sprayem stworzonym z oleju, płynu do mycia naczyń i wody lub posypać ziemię cynamonem- nie cierpią tej przyprawy.