Dlaczego jest tak dużo komarów?

Patrycja

Ogród

09.06.2021 20:07

Dlaczego jest tak dużo komarów?

Komary potrafią uprzykrzyć letnie dni. Te uciążliwe insekty, odpowiedzialne za swędzące ukąszenia, potrafią dopaść nas wszędzie. Nie ukryjemy się przed nimi ani w domu, ani na zewnątrz. Na dodatek tym roku jest ich wyjątkowo dużo! Dowiedz się, co jest tego powodem i poznaj skuteczne sposoby na to, aby bronić się przed komarami.

Dlaczego jest tak dużo komarów?

Lato to okres największego wylęgu komarów, dlatego ich plaga nie jest niczym nowym. W tym roku jednak komarów może być znacznie więcej. Dowiedz się, dlaczego.

Pogoda to najważniejszy czynnik, który wpływa na liczebność komarów. Wpłynęła na to wyjątkowo łagodna i pozbawiona opadów śniegu zima oraz gorący i burzowy czerwiec.

Ze względu na warunki pogodowe, komary przetrwały zimę w hibernacji, natomiast wiosną samice złożyły jaja, z których wykluły się larwy. Samica komara żyje 1-8 tygodni, w tym czasie kilkukrotnie składa kilkaset jaj. Wysoka temperatura i częste opady to najlepsze warunki do rozrodu komarów. Już po miesiącu wyrasta z nich nowe pokolenie insektów. Dlatego teraz mamy do czynienia z ich plagą.

Te sposoby  pozwolą pozbyć się komarów

Kwiaty i zioła

Istnieje wiele gatunków roślin i ziół, których zapach odstrasza owady. Jeśli chcesz spędzić spokojny letni wieczór, to na balkonie lub tarasie postaw kilka doniczek z pelargoniami, komarzycą, miętą pieprzową, bazylią, lawendą, kocimiętką. Wydzielane przez nie olejki eteryczne sprawią, że komary będą trzymać się z dala.

Olejki eteryczne

To naturalny i ekologiczny sposób ochrony przed komarami. Olejki eteryczne dzięki swoim intensywnym zapachom skutecznie je odstraszą. Polecamy olejek waniliowy, cynamonowy, kokosowy, cytrynowy migdałowy, herbaciany lub walerianę. Możesz zrobić z nich spray, wystarczy, że wymieszasz je z 250 ml wódki i przelejesz do butelki z atomizerem.

Lampa owadobójcza

To urządzenia, które wabią i eliminują komary. Mogą zawierać lepki wkład lub emitować promieniowanie UVA, dzięki czemu przyciągają komary, a ich budowa uniemożliwia im wydostanie się na zewnątrz.

Moskitiera

Moskitiera, czyli siatka przeciw owadom, może być zamontowana na oknach lub drzwiach. To tanie i skuteczne rozwiązanie, które gwarantuje spokój od komarów przez cały sezon.