Jak podlewać rośliny doniczkowe! Poznaj 6 najważniejszych zasad!

Jak podlewać rośliny doniczkowe! Poznaj 6 najważniejszych zasad!

Polewanie roślin to prosta czynność, jednak i w niej trzeba mieć rozeznanie, aby kwiatom nie zaszkodzić. Poznaj 6  ważnych zasad, którymi należy się kierować podczas podlewania kwiatów.

Zdjęcie Jak podlewać rośliny doniczkowe! Poznaj 6 najważniejszych zasad! #1

Podlewanie kwiatów 

To, w jaki sposób podlewasz kwiatki, decyduje o ich rozwoju. To dzięki wodzie i światłu rosną i się rozwijają. Co prawda każdy gatunek kwiatów ma dedykowane sobie wymagania dotyczące nawadniania, jednak istnieje kilka podstawowych zasad, które sprawdzają się do wszystkich kwiatów. Poznaj je, aby twoje rośliny były zdrowe i zielone.

1) Odpowiednia pora

Kwiatki zarówno te w domu, jak i na balkonie czy rabatki, powinnaś podlewać rano. Dzięki temu roślina, która będzie podlewana wczesnym rankiem, nie dozna szoku termicznego,  szczególnie gdy na dworze panuje upał. Gdy podlejesz ją rano, będzie występowało też mniejsze parowanie wody, dzięki czemu więcej wchłonie się w roślinę, a nie wyparuje.

Zdjęcie Jak podlewać rośliny doniczkowe! Poznaj 6 najważniejszych zasad! #2

2) Ciepłe dni

Rośliny, jak i ludzie podczas upałów potrzebują więcej wody. Dlatego latem możesz podlewać swoją roślinę częściej, ponieważ ma ona większe zapotrzebowanie na wodę niż np. zimą.

3) Umiar w podlewaniu

Ważne jest, aby roślina była podlewana obficie, ale niekoniecznie często. Najlepiej przed kolejnym podlaniem sprawdź, czy ma mokrą ziemię. Możesz to zrobić w łatwy sposób. Wsadź palec do doniczki na około 2 cm, jeśli palec będzie oblepiony ziemią to znak, że podłoże jest wilgotne. Obfite podlewanie sprawi też, że gleba w kwiatku będzie też lepiej dotleniona.

Zdjęcie Jak podlewać rośliny doniczkowe! Poznaj 6 najważniejszych zasad! #3

4) Rodzaj doniczki

Znaczenie ma również fakt, w jakiej doniczce trzymasz rośliny. Kwiatki w plastikowych doniczkach należy podlewać rzadziej niż w ceramicznych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ porowata powierzchnia glinianych doniczek sprawia, że woda szybciej z nich wyparowuje.

5) Ciepła woda

Do podlewania roślin używaj letniej wody, a nie takiej prosto z kranu. Najlepiej, aby miała on temperaturę od 20 do 24 stopni Celsjusza. Wody nie powinnaś również wlewać do doniczki silnym strumieniem. Najlepiej wlewaj ją powoli, tak, aby zdążyła wsiąknąć w ziemię.

Zdjęcie Jak podlewać rośliny doniczkowe! Poznaj 6 najważniejszych zasad! #4

6) Twarda woda

Wiele gatunków roślin nie lub „twardej” wody, czyli takiej z dużą ilością wapnia. Warto więc ją „zmiękczyć” np. poprzez przegotowanie lub odstawienie jej w pojemniku na całą noc. Dzięki temu wapń osiądzie na spodzie, a kwiatki będą podlewane nie tak twardą wodą.

Katarzyna

true

Polecane