Jak podlewać ogród w czasie upałów?

Patrycja
Ogród
27.07.2022 17:23
Jak podlewać ogród w czasie upałów?

Latem, gdy jest sucho i upalnie, nasze ogrody wymagają szczególnej opieki. Dowiedz się, jak podlewać ogród w czasie upałów. Sprawdź, jak zadbać o rośliny, tak żeby przetrwały wysokie temperatury i mocne słońce.

Ogród w czasie upałów

Na szybkość parowania wody z gleby wpływa kilka czynników. Podłoże wysuszają przede wszystkim wysokie temperatury i silne słońce, ale też silny i porywisty wiatr. Takie warunki atmosferyczne sprawiają, że rośliny o wiele szybciej tracą wodę.

Duże znaczenie ma też miejsce, gdzie rosną rośliny oraz rodzaj gleby. Częstszego podlewania wymagają te, które rosną na stanowiskach południowych, południowo-wschodnich i południowo-zachodnich.

Oprócz tego częściej trzeba podlewać te rośliny, które rosną w glebie piaszczystej i przepuszczalnej. Te które rosną w podłożu gliniastym, nie wymagają tak częstego nawadniania, ponieważ taka gleba dobrze zatrzymuje wodę.

Zdjęcie Jak podlewać ogród w czasie upałów? #1

Nie podlewaj roślin w czasie największych upałów!

Najważniejsza zasada jest taka, żeby roślin w ogrodzie nie podlewać w czasie największych upałów. Najlepsza pora to wczesny ranek oraz wieczór.

Jak często podlewać rośliny?

Zazwyczaj roślinom wystarczy, gdy podlewamy je raz dziennie. Jednak jeśli jest bardzo gorąco i sucho, należy nawadniać je nawet dwa razy dziennie.

Częstotliwość podlewania trzeba dostosować do wymagań poszczególnych gatunków, ponieważ niektóre rośliny wymagają stale wilgotnego podłoża, a inne preferują bardziej suche stanowiska. Warto pamiętać o tym, że większości gatunków roślin bardziej szkodzi przelanie, niż chwilowe przesuszenie.

Pamiętaj o tych zasadach podczas podlewania

Kolejna ważna zasada dotycząca podlewania ogrodu jest taka, że lepiej podlewać rośliny rzadziej, ale obficie. Wówczas większa ilość wody przenika w głąb gleby i dociera do korzeni, nawadniając roślinę.

Jeśli podlewasz je często, ale delikatnie, tak naprawdę niewiele to daje. Woda szybciej paruje z powierzchni gleby i nie ma czasu w nią przeniknąć. System korzeniowy jej nie wyłapuje i nie nawadnia odpowiednio rośliny.

Najlepiej podlewać glebę nieco szerzej wokół rośliny, nie tylko blisko pnia czy łodygi.

Rośliny podlewaj delikatnym strumieniem wody. Staraj się nie kierować silnego strumienia wprost z węża ogrodniczego, bezpośrednio na delikatne kwiaty czy liście. W ten sposób łatwo możesz je uszkodzić.

System automatycznego nawadniania

Warto zastanowić się nad montażem systemu automatycznego nawadniania w ogrodzie. Dzięki temu dostarczysz roślinom optymalną ilość wody o dowolnej porze dnia. Możesz ustawić dokładny czas podlewania poszczególnych części ogrodu i odpowiednio nawodnić trawnik rabatki z kwiatami i grządki z warzywami. Zaoszczędzisz też dzięki temu czas i energię!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną