Jak często podlewać rośliny doniczkowe w zimie

Jak często podlewać rośliny doniczkowe w zimie

Zima to czas, kiedy ludzie, jak i rośliny zmieniają swoje nawyki. Dni są już chłodniejsze, więc zaczynamy palić w piecu, aby zapewnić sobie ciepło. Niestety dla roślin nie jest wskazana zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Jak więc dbać o rośliny doniczkowe zimą? Jak często je podlewać lub nawozić, dowiesz się z poniższego artykułu.
Zdjęcie Jak często podlewać rośliny doniczkowe w zimie #1

Zimowanie roślin doniczkowych

Rośliny, tak jak ludzie są w okresie jesienno-zimowym mniej aktywne. Dzień staje się wtedy krótszy, a słońce już ich tak nie ogrzewa swoimi promieniami. W związku z tym rośliny przechodzą wtedy w stan spoczynku, który zaczyna się pod koniec października i trwa zazwyczaj do końca marca. W tym czasie rośliny rosną wolniej lub nawet wcale.

Ich zapotrzebowanie na wodę i słońce maleje, jednak nie oznacza to, że nie potrzebują ich wcale. Pielęgnacja roślin w tym okresie nie wymaga już tak dużo czasu. Jak więc zadbać o nie w tym chłodniejszym okresie, dowiesz się z poniższego artykułu.


Częstotliwość podlewania

Rośliny tak jak ludzie w miesiącach letnich i wiosennych potrzebują więcej wody do odpowiedniego funkcjonowania. Gdy nasze kwiatki przechodzą w stan „spoczynku” w okresie jesienno-zimowym, wtedy należy ograniczyć ich podlewanie.

Można to robić raz na kilka dni. Warto też sprawdzać poziom wysuszenia wierzchniej warstwy ziemi w doniczce. Jeśli na głębokości do 2 cm będzie ona sucha, wtedy należy podlać kwiatka. Gdy w pomieszczeniu będzie zimno, podłoże będzie mokre, a my dodatkowo podlejemy kwiatka zimną wodą, wtedy możemy doprowadzić do gnicia korzeni. Lepiej jest trochę przesuszyć roślinę niż zbyt obficie ją podlewać. Rośliny dobrze jest podlewać wodą o temperaturze pokojowej.

Zdjęcie Jak często podlewać rośliny doniczkowe w zimie #2

Światło

Jesienią i zimą dni są już krótsze i do kwitków dociera już mniej światła. Przez to rośliny albo zrzucają swoje liście, albo wyciągają się do góry. Aby zapewnić im światło, należy rośliny, które są np. daleko od okna przestawić i położyć w miejscu, gdzie będą miały dostęp do promieni słonecznych. Co prawda są już one słabsze, ale roślinom w tym czasie wystarczą.

Wilgotność powietrza

Gdy dni stają się chłodniejsze, wtedy zaczynamy ogrzewać swój dom. Powoduje to wzrost temperatury w pomieszczeniach, wysuszanie powietrza oraz spadek wilgotności. Nie są to odpowiednie warunki do przebywania dla roślin. W związku z tym zaczynają im żółknąć oraz opadać liście. Aby temu zaradzić, warto odsunąć rośliny od grzejników lub innych urządzeń kreujących ciepło.

Można też obok nich postawić pojemnik z wodą, która parując, będzie nawilżała powietrze. Innym sposobem jest też wyniesienie roślin do pomieszczeń, gdzie jest chłodniej. Wszystko jednak zależy od tego, jaką temperaturę powietrza lubi dany kwiat.

Zdjęcie Jak często podlewać rośliny doniczkowe w zimie #3


Wystawianie na zimno

Rośliny doniczkowe nie lubią przeciągów czy zimnych podmuchów powietrza. Jeśli więc otwieramy w zimie okno w celu przewietrzenia pomieszczenia, to na ten czas powinno się ściągnąć rośliny z parapetu. Lodowaty podmuch powietrza, nawet jeśli jest tylko chwilowy, to może doprowadzić do uszkodzenia rośliny i późniejszego jej obumarcia. Roślin nie powinno się również kłaść blisko szyb, ponieważ nieszczelne okna są również niebezpieczne.Kurz na roślinach

Rośliny, które znajdują się w domu, są narażone również na kurz. Osadza się on na liściach roślin i utrudnia on oddychanie. Światło dociera do nich również w zmniejszonej ilości, co sprawia, że funkcje życiowe rośliny są zaburzone. Od czasu do czasu należy więc kurz usunąć z rośliny. Jeśli jest ona mała, to możemy włożyć ją do wanny i za pomocą prysznica polać ją wodą o temperaturze pokojowej. Gdy roślina jest jednak większa i ma większe liście, wtedy należy delikatnie za pomocą szmatki zetrzeć kurz z każdego liścia z osobna. Do wody można dodać odrobinę płynu do naczyń lub piwa, co sprawi, że liście będą się błyszczeć.
Zdjęcie Jak często podlewać rośliny doniczkowe w zimie #4

Katarzyna

true

Polecane