Jak często kąpać psy i koty?

Jak często kąpać psy i koty?

Właściciele czworonogów zastanawiają się, jak często i czy w ogóle powinni kąpać psy i koty. Zdradzamy, z jaką częstotliwością powtarzać te pielęgnacyjne zabiegi i jakich środków używać.

Zdjęcie Jak często kąpać psy i koty? #1

Kąpiel zwierząt domowych

Właściciele czworonogów nie zawsze wiedzą, jak często mogą kąpać swoje zwierzaki. Zastanawiają się też, jak się do tego przygotować, aby zaoszczędzić im nerwów i stresu.

Regularne kąpiele mają duży wpływ na stan zdrowia naszych czworonogów. Dlatego przekonanie, że kąpiel zwierząt nie jest konieczna, a wręcz szkodliwa, jest błędne.

Jak często kąpać psa?

Częstotliwość kąpieli psa zależy od wielu czynników. Od jego rasy, a także długości, rodzaju, struktury sierści, tego czy przebywa w domu, czy na zewnątrz, a także jego codziennej aktywności. Dorosłego psa powinniśmy kąpać nie częściej niż raz w miesiącu.

Natomiast szczeniaka nie powinniśmy kąpać jeśli nie ukończył 6. tygodnia życia. Wtedy warto ograniczyć się do przemywania wilgotną szmatką okolic oczu, nosa i odbytu.

Natomiast jeśli intensywnie i nieprzyjemnie pachnie, ubrudzi się podczas spaceru lub wytarza w nieczystościach, powinno to być sygnałem o konieczności wykąpania naszego pupila.

Zdjęcie Jak często kąpać psy i koty? #2

Jak często kąpać kota?

Koty powinniśmy kapać tak rzadko, jak to możliwe. Koty same doskonale dbają o swoją higienę, a mokre futro jest dla większości z nich bardzo trudnym doznaniem. Czasem jednak zabrudzenia są bardzo poważne - wtedy warto wykąpać kota samodzielnie. Ważne jest również reagowanie na pchły i inne insekty. 

Jakich środków używać do kąpieli?

Do kąpieli czworonogów zawsze używaj specjalistycznego środka przeznaczonego dla zwierząt. Kupisz go w sklepach zoologicznych lub w Internecie. Pod żadnym pozorem nie stosuj szamponów dla ludzi, ponieważ składniki w nich zwarte mogą podrażnić i wywołać alergie. Dodatkowo substancje zapachowe mogą im bardzo przeszkadzać.

Jak kąpać psy i koty?

Przed kąpielą psa, najpierw go wyczesz. Zwilż sierść czworonoga, rozprowadź szampon na jego ciele, pozostaw na kilka minut i spłucz letnią wodą. Po kąpieli wytrzyj psa ręcznikiem i pozwól mu na to, aby strząsnął ze swojej sierści resztki wody.

Kąpanie kota może być nie lada wyzwaniem. Gdy kąpiesz kota, najpierw go wyszczotkuj. Upewnij się, że woda ma temperaturę zbliżoną do jego ciała, czyli około 38,6°C. Woda nie może sięgać wyżej niż do połowy łap zwierzaka. Rozprowadź na nim szampon, a następnie dokładnie go spłucz. Po kąpieli zawiń go w ręcznik, delikatnie osusz i rozczesz jego sierść.

Zdjęcie Jak często kąpać psy i koty? #3

Dlaczego warto kąpać psy i koty?

Regularne zabiegi pielęgnacyjne sprawią, że sierść i skóra zwierzęcia pozostaną w dobrej kondycji. Z kolei zbyt częste kąpiele mogą przyczynić się do obniżenia ich odporności. Całkowita rezygnacja z kąpieli może negatywnie się odbić na stanie skóry i sierści zwierzęcia.

Patrycja

Polecane