Ten nowotwór może nie dawać żadnych objawów! Czym jest potworniak?

Patrycja
Zdrowie
31.05.2021 19:55
Ten nowotwór może nie dawać żadnych objawów! Czym jest potworniak?

Potworniak to jeden z rodzajów nowotworów, który przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Z czasem przybiera bardzo nietypowe formy. Najczęściej atakuje jajniki u kobiet lub jądra u mężczyzn. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zdjęcie Ten nowotwór może nie dawać żadnych objawów! Czym jest potworniak? #1

Czym jest potworniak?

Potworniak to jeden z rodzajów nowotworów germinalnych. Rozwija się z wielopotencjalnych komórek zarodkowych, takich, które mogą dać początek​ każdej tkance tworzącej organizm.

Potworniaki najczęściej lokalizują się w okolicy jajników u kobiet lub jąder u mężczyzn. Czasem mogą zaatakować jamę brzuszną, klatkę piersiową, znaleźć się w okolicy głowy i szyi.

Nietypowe formy potworniaków

Potworniaki często przybierają nietypowe formy. Mogą mieć postać tworu z zębami i włosami, torbieli jajników wypełnionych łojem lub guza zbudowanego z pętli jelitowych, chrząstki lub kości.

Ten nowotwór długo może nie dawać żadnych objawów

Potworniaki uznawane są za guzy wrodzone. Rozwijają się już w fazie życia płodowego z powodu zaburzenia cyklu podziałów komórkowych.

Nie wszystkie potworniaki jednak są rozpoznawane od razu. Czasem mogą nie dawać żadnych objawów przez wiele lat. Człowiek nie ma pojęcia, że w jego ciele znajduje się nowotwór. Dopiero, gdy zmiany osiągną duże rozmiary, pojawiają się dolegliwości. Często guzy są wykrywane przypadkowo, podczas takich badań jak ultrasonografia, czy tomografia komputerowa.

Potworniaki u kobiet

U kobiet najczęściej występuje guz, zwany torbielą skórzastą. Potworniak zlokalizowany jest na jajniku i zaliczany jest do łagodnych nowotworów. Może dawać następujące objawy: obrzęk i bóle brzucha, zgaga, nudności, zaparcia, a także zaburzenia miesiączkowania. Może powodować problemy z zajściem w ciążę, ból podczas oddawania moczu i ból pleców.

Zdjęcie Ten nowotwór może nie dawać żadnych objawów! Czym jest potworniak? #2

Potworniaki u mężczyzn

Potworniaki u mężczyzn najczęściej zlokalizowane są w obrębie jąder. Choć najczęściej nie wywołują żadnych dolegliwości bólowych, to u niektórych występuje ból, obrzęk, twardość i tkliwość moszny z wyczuwalnym guzem. Zmiany te mogą mieć złośliwy charakter.

Potworniaki u dzieci

U małych dzieci potworniaki mogą występować jako guzy krzyżowo-ogonowe i powstają w okolicach kości ogonowej. Usuwane są jeszcze w łonie matki lub w ciągu pierwszego tygodnia życia dziecka.

Jak leczyć potworniaki?

Leczenie potworniaków dobrane jest w zależności od rozwoju nowotworu. Najczęściej stosuje się leczenie operacyjne, które polega na usunięciu guza. Dodatkowo chemio- i radioterapię. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną