Żylaki to schorzenia, które nie wyglądają estetycznie. Zazwyczaj chowasz je pod długimi spodniami, spódnicami czy bluzkami z długim rękawem. Poznaj 10 naturalnych sposobów, jak się ich pozbyć!
Żylaki
W Polsce około 25% populacji osób dorosłych boryka się z problemem żylaków. Najczęściej dotykają one kobiet. Główną ich wadą jest nieestetyczny wygląd, jednak często towarzyszą im ból i obrzęk. Odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia mogą zapobiec powstaniu żylaków. Te metody jednak nie działają, kiedy problem już się pojawił. Jak więc pozbyć się żylaków w naturalny sposób i w domowych warunkach? W tym artykule znajdziecie skutecznych 10 prostych metod na pozbycie się tego problemu!
1) Olej rycynowy
Dzięki właściwościom poprawiającym krążenie krwi i zapobiegającym jej krzepnięciu olej rycynowy doskonale zwalcza obrzęk żył. Regularne wcieranie oleju rycynowego w problematyczne miejsca przyniesie Ci oczekiwaną ulgę. Olej rycynowy powinnaś wcierać codziennie wieczorem, jednak pamiętaj, że przed pójściem spać, sprawić czy się wchłonął w skórę, ponieważ w innym wypadku będziesz miała tłuste plamy na pościeli.
2) Sok z ananasa
Ananas ma w swoim składzie bromelainę, czyli enzym, który powoduje, że skrzepy krwi się rozpuszczają. To właśnie one są przyczyną powstawania żylaków w kończynach dolnych, ponieważ zakrzepła krew tamuje jej przepływ i boleśnie rozszerza żyły. Sok z ananasa ma też działanie przeciwzapalne, więc picie jednej szklanki soku z ananasa codziennie, pozwoli ci uporać się z tym problemem.
3) Napar z głogu
Głóg to roślina, która naturalnie pomaga w leczeniu żylaków i pajączków. To wszystko dzięki zawartości cynku, flawonoidów i sporej dawki witaminy C. Napar z głogu pomoże również w walce z żylakami i dodatkowo poprawi ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Aby przyniósł pożądane efekty, powinnaś go pić 3 razy dziennie.
4) Olej gorczycowy
W walce z żylakami pomogą również masaże, a szczególnie te z użyciem oleju gorczycowego. Ma on bowiem właściwości rozgrzewające oraz poprawia krążenie krwi. Regularne masaże olejem gorczycowym odżywią i wzmocnią naczynia krwionośne, zmniejszą obrzęk oraz ból, co spowoduje, że żylaki się zmniejszą i nie będą tak widoczne.
5) Imbir
Imbir jest wykorzystywany przy infekcjach, ponieważ pomaga przy mokrym kaszlu, poprzez rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w oskrzelach. Ma on też właściwości obniżające ciśnienie krwi, a więc tym samym zmniejsza ciśnienie w żyłach. To bardzo pomaga w leczeniu żylaków. Imbir jednak wchodzi w reakcje z wieloma lekami, dlatego skonsultuj jego zażywanie z lekarzem.
6) Borówka
Borówka ma wiele właściwości zdrowotnych, ponieważ działa wzmacniająco na wzrok, pamięć oraz zapobiega nadciśnieniu. Dodatkowo wzmacnia naczynia włosowate i przyspiesza ich regenerację. Jeśli chcesz zredukować występowanie żylaków, to powinnaś włączyć borówkę do swojej diety i jeść ją nawet 3 razy dziennie.
7) Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy pomaga w leczeniu wielu schorzeń, w tym również żylaków. Ocet oczyszcza i poprawia przepływ krwi w żyłach, co jest bardzo ważne podczas ich niwelowania. Możesz go wykorzystać na kilka sposobów, w zależności, która forma będzie dla ciebie wygodniejsza. Ocet jabłkowy możesz stosować na żylaki poprzez:
- Picie octu: wymieszaj 2 łyżki octu ze szklanką wody i pij taką mieszankę 2 razy dziennie.
- Masaż octem: nierozcieńczony ocet wmasuj w miejsce, gdzie występują żylaki.
- Okład z octu: namocz szmatkę lub gazę octem i rób okłady w miejscu występowania żylaków. Okład powinien pozostać w tym miejscu przez 20-30 minut.
8) Olejki eteryczne
Olejki eteryczne to naturalne sposoby na walkę z różnymi schorzeniami. Dodatkowo można je łączyć, przez co ich działanie będzie wzmożone i będą oddziaływać na kilka chorób. Jeśli połączysz ze sobą kilka olejków eterycznych, uzyskasz mieszankę, która pomoże w walce z żylakami. Do jej przygotowania użyj:
- 3 kropel olejku rumiankowego,
- 3 kropel olejku marchewkowego,
- 3 kropel olejku lawendowego,
- 1 łyżeczki nalewki z dziurawca,
- 1 szklankę wody.
Wszystkie składniki dokładnie ze sobą połącz i tak przygotowaną mieszanką nacieraj żylaki za pomocą szmatki lub gazy.
9) Antyoksydanty
W dużym uproszczeniu naprawiają w naszym organizmie szkody, które powodują wolne rodniki. Między innymi wzmacniają naczynia krwionośne oraz cały organizm. Doskonałym ich źródłem są maliny, jagody, płatki zbożowe oraz grejpfruty. Włączenie ich do diety spowoduje, że organizm lepiej będzie sobie radził z żylakami.
10) Kasztanowiec
Kasztanowiec ma bardzo dużo właściwości zdrowotnych, dlatego jest stosowany w produkcji leków oraz kosmetyków. Świetnie sprawdza się w walce z zaburzeniami krążenia krwi. Wzmacnia naczynia krwionośne, usuwa ból i obrzęk. Maść z dodatkiem kasztanowca powinnaś wsmarowywać w miejsca, gdzie żylaki występują. Możesz też pić napar z kasztanowca, jeśli taka forma bardziej ci odpowiada.