Zioła szwedzkie- dlaczego warto włączyć je do swojej diety?

Patrycja

Zdrowie

03.08.2021 15:32

Zioła szwedzkie- dlaczego warto włączyć je do swojej diety?

Zioła szwedzkie to mieszanka 11 gatunków ziół, które mają wiele prozdrowotnych właściwości, a przez niektórych nazywane są nawet eliksirem życia. Dowiedz się, co zawierają zioła szwedzkie i jakie są ich właściwości. Dlaczego warto włączyć je do swojej diety?

Czym są zioła szwedzkie?

Autorem wyjątkowej mieszanki ziołowej był szwedzki lekarz z XVII wieku, Klaus Samst. Zalecał stosowanie tej mikstury aż na 46 różnych dolegliwości. Podobno sam także ją stosował i dzięki temu dożył 104 lat!

Mieszankę rozsławiła austriacka zielarka Maria Treben w latach 70. XX wieku. W sklepach można obecnie kupić taką mieszankę pod nazwą „Zioła szwedzkie Marii Treben”.

Zioła szwedzkie to kompozycja 11 gatunków ziół w formie nalewki ziołowej. W ich skład wchodzą szafran, mirra, kurkuma, teriak, aloes, senes, kamfora, korzeń rabarbaru, arcydzięgiel, korzeń dziewięćsiłu i manna. 

Jakie są właściwości ziół szwedzkich?

Zioła szwedzkie mają zróżnicowane prozdrowotne działanie, a najskuteczniej działają podawane razem. Poznaj ich lecznice właściwości:

Szafran

Korzystnie wpływa na układ pokarmowy, pobudza apetyt i wspomaga trawienie. Obniża ciśnienie krwi i poziom trójglicerydów. działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, a także podnosi poziom libido.

Mirra

Zwalcza bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, na dodatek działa antyseptycznie i przeciwbólowo. Pomaga w leczeniu przeziębienia.

Kurkuma

Ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, a także antynowotworowe. Ma właściwości żółciopędne, łagodzi dolegliwości żołądkowe, bóle miesiączkowe, przyspiesza też gojenie się ran i blizn.

Teriak

Teriak, czyli driakiew pomaga w leczeniu zaburzeń snu, bezsenności, przewlekłego stresu oraz dolegliwości żołądkowych.

Aloes

Przyspiesza gojenie się ran i korzystnie wpływa na skórę, poprawiając jej stan. Łagodzi objawy chorób skórnych – alergii, egzemy, łuszczycy i zmian po trądziku, ukąszenia po owadach, oparzenia skórne i odmrożenia. Działa grzybobójczo, bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Wspiera działanie układu pokarmowego oraz odpornościowego.

Senes

Korzystnie wpływa na działanie układu pokarmowego. Ułatwia wypróżnianie, przez silne właściwości przeczyszczające.

Kamfora

Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, stosuje się ja przy bólach stawów i reumatycznych. Pomaga przy nerwicy.

Korzeń rabarbaru

Korzystnie działa na stany zapalne skóry i łagodzi trądzik. Łagodzi bóle menstruacyjne, zaparcia, biegunki, dolegliwości wątrobowe oraz wrzody. Ma właściwości rozkurczowe, moczopędne, antyseptyczne, antynowotworowe.

Arcydzięgiel

Pomaga na dolegliwości żołądkowo- jelitowe. Oprócz tego uspokaja, koi nerwy i napięcie, łagodzi problemy ze snem.

Korzeń dziewięćsiłu

Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz napotnie oraz moczopędnie. Korzystnie wpływa na apetyt i przyspiesza trawienie.

Manna

Działa przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, na dodatek oczyszcza organizm z toksyn i pomaga w leczeniu cukrzycy, miażdżycy i nadciśnienia tętniczego.

Jak stosować zioła szwedzkie?

Zioła szwedzkie można kupić w aptece lub w sklepie zielarskim w formie gotowej nalewki lub ziołowej mieszanki do samodzielnego przygotowania.

Jak je stosować? Do pół szklanki wody dodaj łyżkę stołową nalewki, mieszankę warto pić rano i wieczorem. W przypadku różnych dolegliwości warto stosować nawet 2-3 łyżki stołowe dziennie, przed posiłkiem.

Zioła szwedzkie można stosować zewnętrznie w postaci okładów.