Świadome oddychanie stanowi świetne ćwiczenie. Ćwiczenia z oddechem kojarzone są głównie z jogą, jednak w rzeczywistości wykorzystywane są też przez terapeutów, trenerów osobistych i psychologów do pracy z osobami doświadczającymi stanów lękowych i przewlekłego stresu.
Nasze ciało i oddech są ze sobą nierozerwalnie połączone. Jedno wpływa na drugie. Poprzez kontrolę naszego oddechu możemy więc wprowadzić organizm z pożądany stan – na przykład stan relaksu i uspokojenia, ale też w stan pobudzenia i mobilizacji. Dzisiaj przedstawimy jednak oddychanie naprzemienne, które doskonale relaksuje i oczyszcza umysł.
Oddychanie naprzemienne. Jak to zrobić?
Oddychanie naprzemienne jest łatwe i można wykonywać je właściwie wszędzie i o każdej porze.
-Usiądź wygodnie i wyprostuj plecy. Postaraj się zrelaksować i poczuć, jak ciężar twojego ciała skupia się na podstawie ciała. Weź kilka spokojnych oddechów.
-Palec wskazujący i kciuk lewej ręki powinny się delikatnie stykać, podczas gdy reszta palców jest wyprostowana. Tak ułożoną lewą dłoń oprzyj na lewym kolanie.
-Palec wskazujący i środkowy prawej ręki umieść na czole pomiędzy brwiami. Natomiast palec serdeczny i mały prawej ręki umieść delikatnie na płatku lewej dziurki nosa.
-Kciuk powędruje natomiast na prawą dziurkę.
-Weź spokojny wdech, zatkaj kciukiem prawą dziurkę i zrób wydech lewą dziurką. Następnie zrób kolejny wdech lewą dziurką, a wydech prawą, potem zrób wdech tą samą dziurką, a wydech przeciwną.
-Powtórz taki cykl kilka razy, a następnie opuść dłonie na kolana i posiedź spokojnie z zamkniętymi oczami jeszcze 3 minuty. Postaraj się skupić wyłącznie na swoim oddechu, który powinien być miarowy i spokojny.