Lockdownowe stopy- co oznacza ta przypadłość? Czy też ją masz?

Katarzyna

Zdrowie

April 27, 2021, 6:45 p.m.

Lockdownowe stopy- co oznacza ta przypadłość? Czy też ją masz?

Okazuje się, że przedłużająca się pandemia przynosi nie tylko nowe przypadki zachorowań na COVID-19, ale również inne przypadłości. Czym są lockdownowe stopy? Odpowiadamy!

Zdjęcie Lockdownowe stopy- co oznacza ta przypadłość? Czy też ją masz? #1

Skutki pandemii

Epidemia sprawiła, że nasze życie w znaczącym stopniu się odmieniło. Już nie możemy się tak swobodnie poruszać, jak ponad rok temu ze względu na obecne ograniczenia i obostrzenia. Zamknięte tą kluby, restauracje, kina czy teatry. Wiele osób pracuje też na pracy zdalnej, jeśli specyfika pracy na to pozwala. Epidemia przyniosła też negatywne efekty, jeśli chodzi o nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Brak aktywności fizycznej oraz praca zdalna spowodowała, że odbiło się to na naszej sylwetce. Przybyło nam trochę kilogramów, a niektórzy ludzie skarżą się na inną bolesną dolegliwość, jakim są lockdownowe stopy.

Lockdownowe stopy 

Lockdownowe stopy to przypadłość, która „dopadła” wiele osób, które spędzają praktycznie większość dnia w domu. Podczas pracy zdalnej większość z nas stawia na wygodę, dlatego wybieramy zamiast butów kapcie lub zwykłe skarpetki. To powoduje, co coraz więcej osób skarży się na ból stóp, który jest spowodowany zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Dochodzi do niego, jeśli zbyt długo chodzimy w obuwiu z miękką podeszwą, o niskiej jakości lub tylko w skarpetkach.

Zdjęcie Lockdownowe stopy- co oznacza ta przypadłość? Czy też ją masz? #2

Zapalenie rozcięgna podeszwowego 

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to choroba ortopedyczna, która objawia się bólem w okolicach pięty, który jest spowodowany przeciążeniem tych okolic. Podczas stania lub chodzenia nasze stopy są bardzo obciążone. Według badań podczas tych czynności na stopy oddziałuje siła zbliżona do 110% masy naszego ciała.

Inne przyczyny 

Na powstanie zapalenia rozcięgna podeszwowego mają wpływ jeszcze inne czynniki. Oprócz nieodpowiedniego obuwia jego przyczyną może być również wykonywanie ćwiczeń na twardej powierzchni. Chodzi tu przede wszystkim o ćwiczenia związane z napinaniem łydki lub rozciąganiem podeszwy stopy. Do efektu lockdownowych stóp może też dojść, jeśli niedawno zaczęliśmy uprawiać jogging lub chodzić na długie spacery. Aby temu zapobiec, warto zafundować swoim stopom odpowiednie obuwie, które będzie im zapewniało dobrą amortyzację, bezpieczeństwo oraz komfort

Zdjęcie Lockdownowe stopy- co oznacza ta przypadłość? Czy też ją masz? #3