Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka?

Patrycja

Zdrowie

26.04.2021 21:40

Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka?

Nie każdy pieprzyk może być czerniakiem, jednak czerniak może przyjmować formę pieprzyka. Dowiedz się, jak odróżnić zmianę o złośliwym charakterze od niegroźnego pieprzyka.

Zdjęcie Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? #1

Pieprzyk czy czerniak?

Pieprzyki to zmiany barwnikowe, które powstają wskutek namnażania się komórek pigmentowych,  zwykle pod wpływem promieniowania słonecznego. Są neutralne dla zdrowia i nie wymagają usunięcia.

Czerniak to nowotwór złośliwy, który powstaje z komórek barwnikotwórczych. Umiejscowiony jest w dolnej części naskórka, a także na nabłonku, który pokrywa błony śluzowe. To jeden z najbardziej niebezpiecznych i złośliwych nowotworów. Należy pamiętać o tym, że czerniak wykryty we wczesnym stadium jest praktycznie w 100% wyleczalny.

Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka?

Poznaj różnice pomiędzy pieprzykiem a czerniakiem. Te charakterystyczne zmiany pozwolą Ci rozróżnić, z jaką zmianą skórną masz do czynienia.

Zdjęcie Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? #2

Asymetria

Podejrzane, groźne zmiany na skórze często mają asymetryczne wymiary. Z kolei pieprzyki odznaczają się symetrycznym kształtem.

Brzegi

Zmiany skórne o charakterze złośliwym mają nieregularne brzegi.

Kolor

Czerniak ma niejednolity kolor, na jego powierzchni mogą występować przejaśnienia i zaciemnienia. Nie zawsze ta groźna zmiana przyjmuje ciemną barwę, adekwatną do nazwy. Pieprzyki mają zwykle jednolity kolor.

Średnica i dynamika zmian

Czerniaki rosną gwałtownie i bardzo szybko, w krótkim czasie mogą zwiększyć swoją powierzchnię. Z kolei wygląd pieprzyków przez kilka lat może się nie zmieniać, rosną powoli.

Zdjęcie Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? #3

Uwypuklenie powierzchni

Złośliwe zmiany skórne mają nierówną powierzchnię z licznymi, nietypowymi uwypukleniami. Pieprzyki mają regularną budowę nad powierzchnią skóry.

Objawy zewnętrzne

Czerniak może, choć nie musi, dawać objawy w postaci zaczerwienienia, świądu, owrzodzenia lub tendencji do krwawienia. Pieprzyk nie daje żadnych objawów, czasem może zostać podrażniony w wyniku pocierania lub uszkodzenia mechanicznego.

Masz wątpliwości? Skonsultuj się z dermatologiem

Jeśli masz problem z rozpoznaniem, czy zmiana na Twojej skórze to pieprzyk, czy czerniak, skonsultuj się z lekarzem. Dermatolog pomoże odróżnić zmianę barwnikową, za pomocą dermatoskopii, polegającej na obserwacji zmiany pod specjalnym powiększeniem. W razie wątpliwości i jej niepokojącego wyglądu, zleci jej usunięcie.

Zdjęcie Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? #4

Jakie pieprzyki należy usunąć?

Czasem dermatolog może zalecić profilaktyczne usunięcie niepokojącej zmiany skórnej. Dzieje się tak dlatego, że czerniak może rozwinąć się na tle zmian barwnikowych, które z pozoru wydają się niegroźne.

Znamiona mogą być usunięte laserem lub chirurgicznie. Po chirurgicznym usunięciu zmiany, przeprowadzone będzie badanie histopatologiczne, w celu wykluczenie zmian.