Masz takie znamię na skórze? Sprawdź czym jest liszaj i jak go wyleczyć?

Patrycja

Zdrowie

14.04.2021 18:22

Masz takie znamię na skórze? Sprawdź czym jest liszaj i jak go wyleczyć?

Liszaj to przewlekła choroby skóry i błon śluzowych. Dowiedz się jak rozpoznać liszaj, jakie są jego przyczyny. Czy można się nim zarazić?

Co to jest liszaj?

Liszaj to choroba skóry i błon śluzowych o przewlekłym charakterze. Schorzenie to przybiera różne formy (liszaj płaski, liszaj twardzinowy) i objawia się występowaniem czerwonych wykwitów lub grudkowatych, czy pęcherzykowatych zmian na skórze. Zmiany te mogą pojawić się na różnych obszarach skóry ciała, także na paznokciach i błonach śluzowych.

Skąd się bierze liszaj?

Przyczyny występowania liszaja nie są do końca znane. Jego niektóre rodzaje mogą wynikać z zaburzeń autoimmunologicznych, takich jak choroby tarczycy, cukrzyca, czy łysienie plackowate. Za jego rozwój mogą odpowiadać czynniki genetyczne, toksyczne, zmiany hormonalne, choroby wirusowe, przyjmowanie niektórych leków, a nawet stres. Czasem trudno określić źródła choroby i jej przyczyny.

Zdjęcie Liszaj- czym jest, czy można się nim zarazić i jak go wyleczyć? #1

Liszaj a liszajec- czym się różnią te choroby?

Liszaj i liszajec mimo podobnej nazwy, to zupełnie różne schorzenia. Liszaj jest przewlekłą chorobą skóry i błon śluzowych o nieznanych przyczynach. Natomiast liszajec to schorzenie skórne o podłożu bakteryjnym. Liszajec wywołuje proces zapalny w obrębie naskórka lub skóry właściwej.

Istnieją dwa rodzaje liszajca:

  • liszajec pęcherzowy noworodków- ma postać ropnych pęcherzy na skórze, występuje w pierwszych tygodniach życia dziecka i wywołany jest przez zakażenie gronkowcem.
  • liszajec zakaźny- ma postać zmian pęcherzowo-ropnych, występujących na twarzy, w okolicach nosa i jamy ustnej oraz przy paznokciach. Wywołany jest przez bakterie: paciorkowca ropnego i gronkowca złocistego.

Czy liszajem można się zarazić?

Liszaj płaski, w przeciwieństwie do liszajca zakaźnego, z którym często jest mylony, nie jest chorobą zakaźną.

Jak wygląda leczenie liszaja?

Jeśli zauważyłaś u siebie zmiany, które przypominają liszaja, zgłoś się do dermatologa. Specjalista rozpozna czym jest zmiana na skórze, zleci odpowiednie badania diagnostyczne i zaproponuje leczenie. Leczenie liszaja polega na stosowaniu leczenia miejscowego glikokortykosteroidami, cyklospryną i retinoidami. Jeśli leczenie miejscowe nie pomoże, koniecznie może być wdrożenie leczenia ogólnego. Niektóre rodzaje liszaja można poddać fototerapii, za pomocą promieniowania UVA, UVA, UVB.