Mandat za psa - kiedy możemy go dostać?

Patrycja

Newsy

12.04.2021 22:57

Mandat za psa - kiedy możemy go dostać?

W kwietniu wchodzą w życie nowe zasady dla właścicieli psów. Dowiedz się, za co możesz dostać mandat, podczas spaceru ze swoim czworonogiem.

Zdjęcie Mandat za psa - kiedy możemy go dostać? #1

Zmiana przepisów dla właścicieli psów

Choć media informują, że od 10 kwietnia zmieniły się przepisy regulujące spacery z psem, to tak naprawdę zmieniła się wysokość mandatów dla właścicieli czworonogów. Dowiedz się w jakiej sytuacji można dostać mandat za spuszczenie psa ze smyczy w miejscu publicznym? Ile wyniesie kara?

Za co możemy dostać mandat na spacerze z psem?

Dotychczas za "niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu psa" właściciel mógł otrzymać mandat w wysokości od 50 do 500 złotych. Właściciel czworonoga może otrzymać maksymalną wysokość mandatu, gdy nie zachowa należytej ostrożności w miejscach, gdzie gromadzą się ludzie (w okolicach placu zabaw lub szkoły).

Zdjęcie Mandat za psa - kiedy możemy go dostać? #2

Ile wyniesie mandat za psa?

Teraz za „niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia" można otrzymać mandat od 50 do 250 zł. Oznacza to, że spuszczenie psa ze smyczy w miejscu publicznym, będzie zagrożone taką karą.

Z kolei, gdy zwierzę „swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka" można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Mowa tu o właścicielach ras psów uznawanych za agresywne. Takie psy dodatkowo powinny być wyprowadzane na spacer w kagańcu.

Groźne rasy psów w Polsce

Przypomnijmy, że rasy psów uznawane w Polsce za niebezpieczne to: amerykański pit bull terier, buldog amerykański, dog argentyński, dog z Majorki, dog kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący i owczarek kaukaski.

Kiedy otrzymamy mandat za psa?

Spuszczenie psa ze smyczy grozi mandatem, gdy nie mamy kontroli nad zwierzęciem, a ono swoim zachowaniem stwarza zagrożenie dla otoczenia.

Zdjęcie Mandat za psa - kiedy możemy go dostać? #3

Kiedy możemy spuścić psa ze smyczy?

Powyższe zapisy nie oznaczają, że podczas spaceru z psem zawsze musimy trzymać go na smyczy. Możemy puścić psa luzem, w ustronnych miejscach, na łąkach lub w lasach, gdzie nie gromadzą się ludzie. W wielu miastach są także specjalne ogródki i wybiegi dla psów. Możemy spuścić psa ze smyczy, gdy możemy nad nim zapanować. Jeśli po przywołaniu zwierzę do nas przybiegnie i nie stwarza zagrożenia dla innych, mamy prawo pozwolić mu się pobawić i wybiegać.