Sprawdź, w której rubryce się mieścisz? Tabela BMI

Sprawdź, w której rubryce się mieścisz? Tabela BMI

Tabela BMI pozwala określić czy nasza waga jest proporcjonalna do wzrostu. Jak to sprawdzić? Podpowiadamy!

Zdjęcie Sprawdź, w której rubryce się mieścisz? Tabela BMI #1

Tabela BMI 

Tabela  BMI to prosty sposób na sprawdzenie, czy nasza waga jest proporcjonalna do wzrostu. Można to sprawdzić samodzielnie, a jedyne dane, jakie potrzebujemy to wzrost wyrażony w centymetrach oraz waga w kilogramach. Tabela BMI jest przydatna nie tylko dla osób, które ćwiczą lub są na diecie. Warto poznać, czy wskaźnik ten jest w normie dla własnego zdrowia oraz wiedzy.

Kalkulator BMI

Tabela BMI działa w oparciu o kalkulator BMI, który pozwala sprawdzić, czy nasza waga jest odpowiednia w stosunku do naszego wzrostu. Kalkulator ten jest bardzo prosty w obsłudze, a jego wyniki dają jednoznaczną odpowiedź. Dziś wiele osób stara się jeść zdrowo, aby cieszyć się lepszym zdrowiem. Warto więc poznać czy nasza waga jest normie. Kalkulator i tabela BMI są nam znane już ponad 200 lat, a skrót BMI, to z angielskiego „Body Mass Index”. Aby obliczyć wskaźnik BMI wystarczy nasz wzrost w centymetrach podzielić przez masę ciała w kilogramach podniesioną do kwadratu.

Zdjęcie Sprawdź, w której rubryce się mieścisz? Tabela BMI #2

Wskaźnik BMI

Wskaźnik BMI to wartość masy ciała przyrównana do wzrostu. W zależności od wartości wskaźnik ten pokazuje, czy ważymy za mało, czy za dużo. Wysoka wartość tego wskaźnika oznacza, że ryzyko wystąpienia chorób związanych z otyłością również jest spore. Choroby te to przede wszystkim choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca. Zbyt niska wartość wskaźnika BMI oznacza natomiast niedożywanie, co sprawia, że nasz organizm ma niską odporność, brak mu witamin, a my jesteśmy apatyczni i ospali.

Normy BMI

Tabela BMI, pomimo że wygląda skomplikowanie, to jest prosta w odczytaniu. Dorosły człowiek, którego stosunek wzrostu do masy jest prawidłowy, ma wskaźnik BMI w granicach 18,5–24,9. Niższa wartość oznacza niedowagę, a wyższą nadwagę. Osoba ze współczynnikiem BMI powyżej 30,0 cierpi na otyłość. Poniżej znajdują się „widełki” współczynnika BMI oraz ich interpretacja.

Zdjęcie Sprawdź, w której rubryce się mieścisz? Tabela BMI #3

BMI dla pań i panów 

Poszczególne interpretacje wskaźników BMI są wyznaczane przez Światową Organizację Zdrowia. Nie powinny się nią jednak sugerować kobiety w ciąży, sportowcy czy osoby starsze. Współczynnik BMI może dać wtedy fałszywy obraz sytuacji, ponieważ u sportowców więcej jest tkanki mięśniowej niż tłuszczowej, a u osób starszych natomiast tkanka mięśniowa z biegiem czasu zanika. Tabela BMI nie ma też zastosowania dla dzieci poniżej 18 roku życia, ponieważ podczas rozwoju zawartość tkanki tłuszczowej w ich cele się zmienia.

Dodatkowe korzyści

Utrzymywanie odpowiedniego wskaźnika BMI w normie niesie za sobą wiele korzyści. Oprócz ładnej i zgrabnej sylwetki prawidłowe BMI oznacza też, że mamy lepsze ciśnienie krwi, nie bolą nasz mięśni i stawy, układ krążenia działa prawidłowo, a glukoza we krwi jest na odpowiednim poziomie.

Katarzyna

true

Polecane