Ludzie interesujący się swoim stanem zdrowia z całą pewnością wiedzą, czym jest wskaźnik BMI. Aby go wyliczyć, musimy podać dwie dane i mamy diagnozę. Dopóki ludzie traktują to tylko poglądowo, można z tego korzystać. Wiele osób jednak uważa go za wyznacznik zdrowia. Wskaźnik BMI nie jest dla każdego, może wprowadzić błąd, zwłaszcza kobiety w stanie menopauzy.
Jak wyliczyć BMI?
Wyliczanie BMI jest niezwykle proste. Na Internecie można znaleźć wiele stron z kalkulatorami. Wystarczy podać kilka danych:
- Wagę,
- Wzrost,
- Płeć.
Po wpisaniu tych parametrów system wylicza wskaźnik i pokazuje nam zakres normy.
Badania nad wskaźnikiem BMI
Niedawno Oxford Academic opublikowało European Heart Journal autorstwa dr Qibin Qi, profesora nadzwyczajnego w Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku. Publikacja opisuje badanie, przeprowadzone na 2683 kobietach, posiadających prawidłowy wskaźnik BMI. Kobiety przeszły proces menopauzy, Samopoczucie pań nie odbiegało od normy, w związku z tym nie martwiły się o swoje zdrowie. Z badań okazało się, że wystąpiło 291 przypadków incydentów sercowo – naczyniowych, w tym udar mózgu i choroba wieńcowa. Chore kobiety trafiły do szpitala.
Dlaczego tak się stało, skoro wskaźnik BMI był w normie?
Kobiety posiadały złogi tkanki tłuszczowej, najczęściej w okolicach ud i brzucha. Wskaźnik BMI nie bierze pod uwagę faktu, że mięśnie są cięższe od tłuszczu. Panie po 40-stce były chude, jednak przez siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej w ich ciele nagromadziła się tkanka tłuszczowa.
W oryginale badania można przeczytać także, że posiadanie większego obwodu w talii niesie za sobą ryzyko śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
Sprawdzając swój wskaźnik BMI, pamiętaj, że mimo posiadania dobrej proporcji wzrostu do wagi, tłuszcz może odkładać się w Twoim organizmie i z wiekiem czasu dać o sobie znać.
Bycie chudym nie oznacza bycia zdrowym, aktywność fizyczna jest bardzo ważnym czynnikiem naszego zdrowia.