Pijesz alkohol na pusty żołądek? Lepiej to przeczytaj

Katarzyna

Zdrowie

15.03.2021 19:24

Pijesz alkohol na pusty żołądek? Lepiej to przeczytaj

Zdarza się, że czasami przed imprezą nie mamy czasu nic zjeść. Doprowadza to do tego, że pijemy alkohol na pusty żołądek. Jak to wpływa na nasz organizm?

Zdjęcie Pijesz alkohol na pusty żołądek? Lepiej to przeczytaj #1

Zakrapiane imprezy

Imprezy zazwyczaj wiążą się z alkoholem, który pijemy dla towarzystwa lub w celu rozluźnienia się. Nie zdrowo jest pić alkohol na pusty żołądek i na pewno większość z nas to wie.

Zdarza się jednak, że przed pójściem na imprezę nie mamy czasu czegoś zjeść, a tam nie zawsze jest coś, na co mamy ochotę. Wpływa to jednak niekorzystnie na nasz organizm. 

Stan zdrowia organizmu

Wchłanianie alkoholu jest zależne od stanu zdrowia naszego organizmu, a dokładniej wątroby. Kobiety, ludzie młodzi oraz osoby szczupłe szybciej wchłaniają alkohol. Zjedzenie posiłku przed piciem jest bardzo ważne.

Alkohol jest wchłaniany przez jelito cienkie, a im dłużej pozostaje w żołądku, tym wolniej jest wchłaniany do krwi i wolniej wpływa na twój organizm.

Pusty żołądek

Gdy żołądek nie ma co trawić, to wypijany alkohol szybciej dostaje się do jelita cienkiego i oddziałuje na nasz organizm. To powoduje, że mamy problemy z logicznym myśleniem i koordynowaniem ruchów ciała.

Picie alkoholu w umiarkowanych ilościach oraz odpowiednich odstępach czasu nie będzie miało wielkich skutków ubocznych. Picie jednak zbyt szybko i zbyt dużo może mieć niebezpieczne skutki.

Zdjęcie Pijesz alkohol na pusty żołądek? Lepiej to przeczytaj #2

Kiedy należy zjeść?

Najlepiej jest zjeść posiłek przynajmniej godzinę przed planowanym spożywaniem alkoholu. Ważne jest, aby znać swoje granice i wiedzieć, ile alkoholu możemy wypić.

Jeśli czujemy się źle,  mamy nudności, zaczynamy wymiotować lub boli nas brzuch, to  znak, żeby przestać pić. Ważne jest, aby podczas picia alkoholu pić dużą ilość napojów, a najlepiej wody oraz jeść pokarmy, które mają w swoim składzie dużą ilość węglowodanów.

Kac 

Picie sporej ilości alkoholu na pusty żołądek lub wypicie go w większej ilości niż możemy, może spowodować, że na drugi dzień wystąpi tak zwany kac. Jego objawami najczęściej są:

-zawroty głowy,

- nadmierne pragnienie,

- uczucie chwiejności,

- bóle głowy,

- nudności,

- słaby sen,

- wrażliwość na światło i dźwięk,

- ból brzucha i wymioty.

Zdjęcie Pijesz alkohol na pusty żołądek? Lepiej to przeczytaj #3

Jak można sobie z nim radzić?

Z kacem można sobie radzić na kilka sposobów. Można naturalnie go przeczekać, aż objawy same miną, a organizm sam poradzi sobie z alkoholem, który jeszcze w nim pozostał. Można też organizmowi trochę pomóc poprzez:

- picie większej ilości płynów tj. soki, woda, rosół, ale nie inny alkohol,

- przespanie większej ilości dnia, ponieważ sen może sprawić, że kac szybciej mienie,

- jedzenie prostych potraw tj. tosty, krakersy czy precle, ponieważ z nimi żołądek najszybciej sobie poradzi i je przetrawi,

- połknięcie tabletki przeciwbólowej, która złagodzi ból głowy lub zrobić zimny kompres na czoło.