Paulina Młynarska poddała się podwójnej mastektomii. Poruszający wpis gwiazdy na facebooku

Agnieszka

Lifestyle

March 5, 2021, 11:51 a.m.

Paulina Młynarska poddała się podwójnej mastektomii. Poruszający wpis gwiazdy na facebooku

Paulina Młynarska zdecydowała się publicznie opowiedzieć o decyzji, jaką niedawno podjęła. Dziennikarka poddała się bowiem podwójnej mastektomii, a opowiedziała o tym, by dodać otuchy innych kobietom.

Badania wskazujące na ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór

Jak wspomina w swoim poście na Facebooku Paulina Młynarska, jakiś czas temu wykryto u niej zmiany morfologiczne, które wskazują na bardzo wysokie ryzyko zachorowania na złośliwego raka piersi.

Paulinie zostały wtedy przedstawione dwie możliwości. Albo będzie profilaktycznie brać leki przez lata i często się badań, albo podda się operacji usunięcia piersi wraz z ich rekonstrukcją.

Zdecydowała się to drugie rozwiązanie podkreślając przy tym, jak ważne było dla niej to, że w ogóle miała wybór.

“Ani leczenie farmakologiczne, ani operacja nie są tu łagodnym działaniem pozbawionym skutków ubocznych. Jednak podkreślam: na tym etapie jest jeszcze wybór! Ja przed nim stanęłam. 

W 2013 roku, aktorka Angelina Jolie zdecydowała się na taką operację i upubliczniła ten fakt, wywołując ogólnoświatową dyskusję o prawie osoby do podejmowania decyzji dotyczącej jej własnych, zagrożonych złośliwym rakiem, piersi.

 Nigdy nie zapomnę tych mądrali gulgoczących wtedy o „fanaberiach” gwiazdy. Dziś wiemy, że „efekt Angeliny” uratował tysiące kobiet.” - pisze Paulina Młynarska na swoim Facebooku.

 Następnie dodaje we wpisie, że dzięki tej decyzji zredukowała zachorowanie na złośliwego raka piersi aż o 90%. 

Paulina Młynarska wyraziła też wyrazy wdzięczności dla lekarzy, pielęgniarek i bliskich, którzy ją wspierali oraz samej siebie:

"Czuję wdzięczność! Do samej siebie - za to, że się badałam: samobadanie piersi raz w miesiącu, usg, cytologia i mammografia- zgodnie z zalecanym przez mojego lekarza kalendarzem" - czytamy.

Na koniec gorąco zachęciła wszystkich, aby nie zapominali o mammografii i innych ważnych badaniach. Odpowiednio szybkie wykrycie choroby może uratować życie. 

“Chcę Was o coś poprosić: umówcie się na swoje badania przesiewowe! Mammografia, usg, cytologia, czy cokolwiek innego, co w Waszym wypadku wymaga kontroli. Jeżeli Was to zmotywuje, to napiszcie tu w komciach, że „już”.” - pisze Młynarska.