Fakty i mity na temat trądziku

Patrycja
Dieta i żywienie
21.02.2021 17:52
Fakty i mity na temat trądziku

Trądzik to powszechny, dermatologiczny problem, który dotyka wiele młodych osób w okresie dojrzewania, ale dotyczy również dorosłych. Na temat trądziku krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Poznaj je i dowiedz się, jakie są przyczyny trądziku i jak się go pozbyć.

Zdjęcie Fakty i mity na temat trądziku #1

Trądzik- fakty

Trądzik to choroba skóry bardzo często występująca w społeczeństwie. Problem ten dotyczy nie tylko młodych osób, ale także dorosłych. Najczęściej pojawia się na twarzy w okolicy strefy T (na brodzie, nosie i czole), ale także na szyi, ramionach, dekolcie i plecach. Powstaje w wyniku nadmiernego wydzielania sebum, powodującego przetłuszczanie się skóry i powstawanie stanów zapalnych, w postaci wyprysków i krost.

Mity na temat trądziku

Trądzik to problem nastolatków

To często powtarzany mit. Trądzik u dorosłych to powszechny problem, szczególnie często pojawia się po 30. roku życia. Trądzik u dorosłych nieco różni się od tego, jaki pojawia się na skórze, w okresie dojrzewania. Jego umiejscowienie jest inne. Krostki i grudki najczęściej pojawiają się w okolicy żuchwy, na brodzie, szyi, dekolcie i plecach. Mogą one prowadzić do powstawania przebarwień i blizn.

Zdjęcie Fakty i mity na temat trądziku #2

Trądzik pojawia się przez brak higieny

Nie jest to prawda. To właśnie zbyt częste mycie twarzy wodą, dodatkowo ją wysusza i podrażnia, przez co pojawia się więcej zmian trądzikowych.

Częste mycie twarzy zmniejsza trądzik

Zbyt częste mycie twarzy wysusza i podrażnia skórę. Prowadzi to do zwiększonego wydzielania sebum i pogłębiania zmian trądzikowych. Zła pielęgnacja skóry to jedna z największych przyczyn trądziku.

Zdjęcie Fakty i mity na temat trądziku #3

Trądzik to tylko defekt kosmetyczny

Trądzik nie jest jedynie problemem kosmetycznym, ale poważną chorobą skóry, z która zmaga się wiele osób. Może przybierać ostre formy, a nieleczony prowadzić do powstawania blizn i przebarwień.

Wyciskanie pomaga pozbyć się trądziku

Wyciskanie zmian trądzikowych to najgorszy sposób żeby się ich pozbyć. Stan zapalny się rozprzestrzenia, bakterie trądzikowe przenikają do głębszych warstw skóry i mogą prowadzić do powstawania cyst i pogłębienia problemu.

Słońce leczy trądzik

Promienie słoneczne wysuszają skórę, która potem może produkować zwiększona ilość sebum i prowadzić do powstawania nowych zmian. Opalenizna jedynie przykrywa zaczerwienia i zmniejsza widoczność zmian trądzikowych. Jednak choroba wciąż pozostaje, a zmiany nie zostają wyleczone.

Dieta nie ma wpływu na trądzik

To co jemy ma duży wpływ na stan naszej cery. Niektóre produkty wpływają na zaostrzanie się zmian trądzikowych. Z naszej diety powinniśmy wykluczyć alkohol, ostre przyprawy, słodycze, czekoladę, śmietanę, żółty ser, mleko w proszku.

Warto zażywać witaminy A,C, B2, PP i regularnie pić napary ziołowe z bratka, pokrzywy, czystka. Dzięki przeciwzapalnemu i przeciwbakteryjnemu działaniu, pomogą w walce z niedoskonałościami skóry.

Zdjęcie Fakty i mity na temat trądziku #4

Jak pozbyć się trądziku?

Podstawą w walce z trądzikiem jest właściwa pielęgnacja skóry: dokładne oczyszczanie, regularne mycie, peelingi i nawilżenie. Przydatne będą też kosmetyki i preparaty zawierające cynk, siarkę, kwas salicylowy, mlekowy, glikolowy.

Jeśli trądzik ma ciężki przebieg, konieczna będzie wizyta u dermatologa, który ustali odpowiednie leczenie. Niezbędne może okazać się stosowanie antybiotyków i witamin, zawierających pochodną witaminy A.

 

Zdjęcie Fakty i mity na temat trądziku #5
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną