Co to jest wdowi garb i czy można go wyleczyć?

Patrycja

Zdrowie

23.02.2021 16:00

Co to jest wdowi garb i czy można go wyleczyć?

Wdowi garb to wada postawy, która dotyczy nie tylko starszych kobiet, ale coraz częściej pojawia się u młodych osób. Dowiedz się, co to jest, jakie są jego przyczyny i czy to schorzenie można wyleczyć.

Zdjęcie Co to jest wdowi garb i czy można go wyleczyć? #1

Czym jest wdowi garb?

Wdowi garb to potoczne określenie wady postawy, wybrzuszenia znajdującego się w dolnej części odcinka szyjnego kręgosłupa.

Skąd się wzięła taka nazwa? W dawnych czasach to schorzenie najczęściej dotyczyło dojrzałych kobiet w okresie okołomenopauzalnym, które najczęściej były już wdowami.

Obecnie ta wada postawy coraz częściej pojawia się u młodych ludzi, którzy np. prowadzą siedzący tryb życia.

Co to tak naprawdę jest?

Wdowi garb nic wspólnego z prawdziwym garbem kostno-żebrowym. To nieestetyczna narośl, która występuje w okolicach połączenia kręgosłupa szyjnego z piersiowym. To nagromadzona tkanka tłuszczowa, która odkłada się w okolicy karku. 

Przyczyny wdowiego garbu

Ta wada postawy może wynikać z wielu różnych przyczyn. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich:

  • Niewłaściwe ustawienie kręgosłupa, zaniedbania ruchowe. Powtarzająca się błędna postawa ciała w czasie stania, siedzenia, pracy, czy poruszania się.
  • Gdy przejście szyjno-piersiowe oraz mięśni okolicy szyi, karku i ramion są obciążone, powoduje to odkładanie się tkanek miękkich w tym miejscu.
  • Siedzący tryb życia i praca biurowa: praca przy biurku wpływa na przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała. Wiąże się z wyraźnym wysunięciem głowy i szyi w przód.

Zdjęcie Co to jest wdowi garb i czy można go wyleczyć? #2Objawy wdowiego garbu

Wdowi garb jest widoczny gołym okiem, to zgrubienie występujące w okolicy karku.

Towarzyszy mu wysunięcie głowy i barków do przodu, zaokrąglenie górnej części pleców. Oprócz tego mogą pojawiać się pajączki na skórze. Są to popękane naczynia krwionośne, występujące w miejscu zgrubienia.

Tej wadzie postawy towarzysza też dolegliwości bólowe. Odczuwane są w okolicy wybrzuszenia, między łopatkami, w kończynach górnych, w okolicy głowy, szyi i karku oraz w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Wdowi garb w starszym wieku może powodować mrowienie i drętwienie rąk, opuchliznę palców dłoni, zawroty głowy, mdłości, szumy w uszach, bolesność i sztywność żuchwy, zgrzytanie zębami, problemy z przełykaniem, oddychaniem, zmniejszoną ruchomość szyi.

Zdjęcie Co to jest wdowi garb i czy można go wyleczyć? #3

Czy to schorzenie można wyleczyć?

Leczenie wdowiego garbu obejmuje fizjoterapię. Najczęściej stosuje się masaż tkanek głębokich, terapię punktów spustowych i relaksację mięśni. Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu. Należy zadbać o minimalną ilość ruchu w ciągu dnia, wykonywanie ćwiczeń rozluźniających mięśnie.

Do spania warto stosować poduszkę na wdowi garb, która odciąża kręgosłup szyjny i pomaga zregenerować kręgi. U chorych czasem zakłada się dopasowany gorset ortopedyczny, która pomaga utrwalić prawidłową postawę ciała.

W ciężkich przypadkach konieczna może okazać się operacja.