Sok z granatu nie jest równie popularny co sok z malin czy wiśni, ale na pewno równie wartościowy – jeśli nie wartościowszy. Nie dziwi więc fakt, że wśród osób szczególnie dbających o zdrowe odżywiane cieszy się dobrą opinią i wzięciem.
Sok z granatu jest wyciskany z soczystych nasion tego owocu. Zawierają one duże ilości witamin A, C, E i B5, węglowodanów, magnezu, jodu, potasu, fosforu, flawonoidów i garbników. Dzięki temu sok ten jest w stanie nie tylko zapobiegać problemom zdrowotnym, ale nawet pomóc w leczeniu niektórych dolegliwości. Jakie właściwości i zastosowanie ma ceniony już w średniowieczu napój?
Właściwości i zastosowanie
Dzięki zawartości dużych ilości polifenoli, które są silnymi przeciwutleniaczami, sok z granatów zapobiega tworzeniu się wolnych rodników i niszczy te istniejące łagodzi stany zapalne i przeciwdziała chorobom serca. Dzięki temu, że chroni komórki organizmu i spowalnia procesy starzenia się, działa jak eliksir odmładzający. Regeneruje skórę, poprawiając jej ogólną kondycję i koloryt. Dzięki azotanom wspomaga krążenie krwi, dotlenia mięśnie, stymulując ich pracę i rozrost, a także poprawia pamięć. Ponadto u kobiet łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy, a u mężczyzn pomaga w osiągnięciu erekcji. Przypisuje mu się także właściwości podnoszące libido i wzmacniające doznania erotyczne.
Co jeszcze?
- Reguluje ciśnienie krwi
- Łagodzi objawy choroby wieńcowej
- Obniża poziom cholesterolu
- Pomaga w leczeniu ran
- Łagodzi przebieg biegunki
- Wspomaga leczenie stanów zapalnych jamy ustnej
- Reguluje poziom hormonów
- Obniża poziom kortyzolu, (hormon stresu), poprawiając samopoczucie
- Hamuje powstawanie komórek nowotworowych
- Wzmacnia układ odpornościowy
- Zmniejsza wchłanianie tłuszczu w jelitach, wspomagając odchudzanie
Jak stosować?
Sok z granatu nie jest lekiem, więc jego spożywanie nie jest precyzyjnie określone. Na podstawie testów przeprowadzanych na osobach spożywających go, możemy przyjąć dawkę dobową przynoszącą korzyści dla zdrowia. Dziennie powinniśmy wypijać 150 ml soku, w trzech podzielonych dawkach. Sok możemy pić rozcieńczony z wodą lub dodawać go do napojów, koktajli, budyniu czy herbaty.
Jak zrobić?
Sok z granatu możemy przygotować sami z wykorzystaniem wyciskarki, bledera lub sokowirówki. Jeśli jednak ich nie posiadamy, możemy przekroić owoc, wydobyć z niego nasiona i umieścić je w woreczku. Następnie nasiona miażdżymy przy pomocy wałka, nacinamy woreczek i wylewamy sok do szklanki.
Przeciwwskazania
Przeciwskazaniem do spożywania soku z granatów są choroby ze strony układu pokarmowego takie jak wrzody żołądka lub dwunastnicy, stany zapalne błony śluzowej żołądka, nadkwaśność. Sok z granatów może pogłębiać problemy z zaparciami.