Ustawa o całkowitym zakazie aborcji w Polsce! Ruszają protesty

Patrycja

Newsy

14.04.2020 13:46

Ustawa o całkowitym zakazie aborcji w Polsce! Ruszają protesty

Pomimo szalejącej pandemii koronawirusa, w tym tygodniu w Polsce odbędą się protesty przeciwko ustawie antyaborcyjnej. Nastąpią one w odpowiedzi na obywatelski projekt Kai Godek „Zatrzymaj aborcję”, całkowicie zakazujący przerywania ciąży, który ma być rozpatrywany przez Sejm już 15 kwietnia.

Zdjęcie Ustawa o całkowitym zakazie aborcji w Polsce! Ruszają protesty #1

Tysiące kobiet postanowiło wyrazić swój sprzeciw, ale ze względu na aktualnie obowiązujący zakaz zgromadzeń, zamiast zorganizowania demonstracji, Polki zaprotestują w innych, niecodziennych formach.

Prawo aborcyjne w Polsce

Rocznie w Polsce przeprowadzanych jest tysiąc aborcji, a 95% z nich, z powodu wad płodu. Przepisy aborcyjne w Polsce należą do najbardziej restrykcyjnych w Europie. Gdy w 2016 roku do Sejmu trafił pierwszy projekt ustawy o całkowitym zakazie aborcji, przez kraj przetoczyła się fala protestów. Rozmiar Czarnego Protestu – masowego strajku kobiet, był tak wielki, że zablokował projekt zmian w prawie aborcyjnym. Także kolejne kobiece protesty, prowadzone w 2018 roku, pozwoliły na zamrożenie antyaborcyjnego projektu autorstwa Kai Godek.

Zdjęcie Ustawa o całkowitym zakazie aborcji w Polsce! Ruszają protesty #2

Ustawa rozpatrywana przez Sejm

Nowy projekt ustawy antyaborcyjnej, dotyczy całkowitego zakazu przerywania ciąży, nawet jeśli przesłanki medyczne i badania prenatalne, wskazują na prawdopodobieństwo ciężkiego uszkodzenia płodu lub wystąpienia nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, zakaz dotyczy również przerwania ciąży, powstałej w wyniku gwałtu.

Ogólnopolskie protesty przeciwko zakazowi aborcji

Organizatorki poprzednich strajków, przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, proponują udział w różnego rodzaju akcjach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przestrzeganiem rządowych restrykcji. Ze względu na zakaz zgromadzeń, aktualnie obowiązujący w Polsce, akcja będzie miała charakter rozproszony i inny niż dotychczasowe protesty.

Zdjęcie Ustawa o całkowitym zakazie aborcji w Polsce! Ruszają protesty #3

Niecodzienne akcje protestacyjne

Polski są zachęcane do udziału w różnego rodzaju akcjach, takich jak protest podsklepowy- ustawienie się w kolejce sklepowej z transparentem lub plakatem, protest plakatowy czy malarski- przyklejanie plakatów, czy ozdobienie istotnych dla władzy miejsc w miastach, protest rowerowy- przemieszczanie się rowerem z czarną parasolką lub plakatem, a także protest balkonowy- zawieszenie na nim parasola lub banneru.

Obecnie sytuacja polskich kobiet jest o wiele trudniejsza, ze względu na to, że z powodu koronawirusa, zorganizowanie regularnego protestu, nie będzie możliwe. Organizatorki strajku zachęcają do czynnego udziału w akcjach i walki o prawo do legalnej aborcji w Polsce.