Dlaczego kobiety próbują zmieniać mężczyzn? Jak to wpływa na związek?

Patrycja
Newsy
03.02.2021 16:15
Dlaczego kobiety próbują zmieniać mężczyzn? Jak to wpływa na związek?

Niektóre kobiety próbują zmieniać swoich partnerów. Wierzą, że uczynią z nich lepszą wersję i pozbędą się ich wad oraz niedoskonałości. Dlaczego to kobiety chcą wychowywać mężczyzn, a nie odwrotnie?  Jak to może wpłynąć na związek?

Zdjęcie Dlaczego kobiety próbują zmieniać mężczyzn? Jak to wpływa na związek? #1

Kobiety próbują zmieniać mężczyzn

Bardzo często kobiety wiążąc się z mężczyznami, próbują ich zmienić. Liczą na to, że wychowają ich i zmienią na lepsze, a dzięki nim partner pozbędzie się wad i niedoskonałości. Dlaczego tak się dzieje i jak to może wpłynąć na relację?

Dlaczego to kobiety chcą wychowywać mężczyzn, a nie odwrotnie?

Psycholog Anna Kędzierska w rozmowie z "Dzień dobry TVN" wskazuje na kilka powodów takiego zachowania. Na początku związku pokazujemy się z jak najlepszej strony, eksponujemy swoje zalety i ukrywamy wady. Idealizujemy partnera, przez co jego obraz nie jest obiektywny.

Zmienia się to z czasem, gdy nasza relacja się rozwija, a my zauważamy coraz więcej rzeczy, które nam przeszkadzają. Z tego powodu podejmujemy próby zmiany jego cech charakteru i zachowania.

Inna psychologiczna teoria głosi, że kobiety w związkach, za wszelką cenę starają się zmniejszyć atrakcyjność partnera w oczach innych. Dzięki temu mogą zatrzymać go przy sobie i uchronić się przed samotnością.

Czy próby zmiany partnera mają sens?

Próba zmiany zachowania partnera mogą różnie wpływać na relacje. Czasem zmiany dotyczą drobnych spraw, takich jak utrzymywanie porządku, większy udział w domowych obowiązkach, a czasem poważniejszych kwestii, jak nałogi, kłamstwa i zdrady. Próby zmiany partnera mają sens jedynie, gdy obie osoby się na to godzą i chcą tego z własnej woli.

Zdjęcie Dlaczego kobiety próbują zmieniać mężczyzn? Jak to wpływa na związek? #2

Jak to wpływa na związek?

W wielu związkach mężczyźni zgadzają się na takie zmiany, by naprawić relację. Spełniając oczekiwania kobiety, starają się zaspokoić jej potrzeby i pragnienia.

Część mężczyzn zgadza się na takie zmiany dla świętego spokoju. Choć tak naprawdę nie mają na to ochoty, robią to, czego oczekuje od nich partnerka, by uniknąć jej narzekań i kłótni.

Ale czasem okazuje się, że dwoje partnerów ma zupełnie różne oczekiwania wobec siebie i nie sposób ich pogodzić.

Należy pamiętać o tym, że jeśli druga osoba nie chce się zmienić, to żadne wysiłki i najszczersze chęci nie pomogą. Wtedy trzeba zdecydować, czy jesteśmy w stanie zaakceptować partnera takim jaki jest, czy lepiej się rozstać.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną