Czy można prać jednorazowe maseczki? Badania dały zaskakującą odpowiedź

Agnieszka

Newsy

03.02.2021 20:03

Czy można prać jednorazowe maseczki? Badania dały zaskakującą odpowiedź

Jeszcze rok temu nikt z nas nie spodziewał się, że noszenie maseczki ochronnej stanie się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Musimy ją nosić za każdym razem kiedy wychodzimy z domu. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż mamy odnośnie maseczek wiele pytań. 

Zdjęcie Czy można prać jednorazowe maseczki? Badania dały zaskakującą odpowiedź #1

Maseczki w dużym uogólnieniu możemy podzielić na dwa rodzaje: te jednorazowe i wielorazowe zrobione z materiału.

O ile wiadome jest, że maseczki materiałowe wielorazowego użytku można, a nawet trzeba regularnie prać, o tyle w przypadku tych jednorazowych nieustannie pojawiają się o to pytania. Z pomocą przyszły jednak badania, które dały jasną odpowiedź.

Czy można prać jednorazowe maseczki?

Pomimo tego, że intuicyjnie wiemy, że maseczek jednorazowych nie powinno się prać (nazwa jednorazowe sama na to wskazuje), to i tak są ludzie, którzy postanowili przyjrzeć się tej sprawie z bliska.

Stowarzyszenie konsumentów UFC-Que Choisir postanowiło zbadać maseczki jednorazowe pod kątem zdolności filtracyjnych. Okazało się, że typowa jednorazowa maseczka jest w stanie zachować zdolności filtracyjne nawet po dziesięciokrotnym praniu w temperaturze 60 stopni, suszeniu w suszarce automatycznej i prasowaniu. 

Co więcej, te czynności nie zaszkodziły również materiałowi, ani gumką doczepionym do maseczki. Teoretycznie więc maseczkę można nosić do 10 prań. 

WHO jednak zaleca inaczej

Według Światowej Organizacji Zdrowia jednorazowej maseczki nie powinno się nosić wielokrotnie, nawet jeśli je dezynfekujemy. Zaznaczają jednak, że lepiej jest założyć “zużytą” wcześniej maseczkę, niż w ogóle jej nie zakładać. 

Konieczne jest też poprawne noszenie maseczki. Powinna ona przylegać do twarzy tak, aby usta i nos były całkowicie zasłonięte. Tylko wtedy jakikolwiek sens ma jej noszenie.

Najmniejsze ryzyko zarażenia się od kogoś koronawirusem występuje wtedy, gdy obie osoby mają poprawnie założone maseczki ochronne. Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia wydała oficjalne zalecenie noszenia maseczek również na świeżym powietrzu. 

Mówiąc o pandemii nie wolno również zapominać o częstym myciu rąk. To właśnie poprzez obecność wirusów na dłoniach bardzo często zarażamy się przeróżnymi chorobami.