Czy wiesz, ile kosztuje teraz Coca-cola? Cena zwala z nóg! + Przepis na domową cole!

Czy wiesz, ile kosztuje teraz Coca-cola? Cena zwala z nóg! + Przepis na domową cole!

Każdy chciał, aby ten 2021 rok był lepszy od jego poprzednika. Okazuje się jednak, że może wcale tak nie być. Nowy podatek cukrowy spowodował, że ceny napojów słodzonych poszły w górę, a Coca-cola podrożała nawet o 2 zł. Poznajcie więc przepis jak przygotować ją samemu w domu!

Zdjęcie Czy wiesz, ile kosztuje teraz Coca-cola? Cena zwala z nóg! + Przepis na domową cole! #1

Nowe podatki od 2021

Rok 2021 nie rozpoczął się nie najlepiej, ponieważ weszły w życie nowe podatki. Jednym z nich jest podatek cukrowy, który muszą płacić producenci napojów słodzonych. Część z nich oczywiście „przerzuca” go na ceny swoich produktów, co powoduje, że finalnie płacą go konsumenci. Takie zachowanie może jednak spowodować, że część z nich nie będzie chciała kupować drożnych produktów lub znajdzie inne, tańsze substytuty.

Podatek cukrowy 

Podatek cukrowy obowiązuje od 1 stycznia 2021 r., co spowodowało, że ceny naszych ulubionych napojów słodzonych znacząco wzrosły. Dla przykładu za dwulitrową Coca-Colę trzeba teraz zapłacić o 1,80 zł więcej niż w tamtym roku. Przed podwyżką nie uchroniła się też Coca-Cola Zero, która, mimo że nie posiada w swoim składzie cukru, to ma substancje słodzące, które również są teraz opodatkowane. Poznajcie więc przepis na domową Coca-Colę, dzięki czemu nowy podatek nie uderzy was tak po kieszeni.

Zdjęcie Czy wiesz, ile kosztuje teraz Coca-cola? Cena zwala z nóg! + Przepis na domową cole! #2

Lista składników 

Do przygotowania domowej Coca-coli potrzeba kilku składników, które jednak bardzo łatwo można dostać w większym markecie spożywczym. Do jej przyrządzenia należy przygotować:

• 1 litr wody

• 1 cytryna

• 1 limonka

• 2 pomarańcze

• 225 g cukru

• 2 łyżki kawy mielonej

• 1 łyżeczka mielonej kolendry

• 1 łyżeczka cukru waniliowego

• 1 łyżeczka cynamonu

• ¼ łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej

• 200 ml wody i 5 łyżek cukru (na karmel)

Przygotowanie krok po kroku

Krok 1

Każdy z nas zna smak Coca-Coli, który jest tak charakterystyczny. Na początku należy więc przygotować karmel, który to odpowiada za ten pyszny smak. Do rondelka należy wlać łyżkę wody i 5 łyżek cukru. Całość trzeba zagotować, jednak gdy roztwór zacznie wrzeć i zmieniać barwę na brązową to należy do niego dodać szklankę gorącej wody. Następnie roztwór do prowadzamy do wrzenia i odstawiamy.

Krok 2

Gdy karmel stygnie, wtedy jest pora, aby zająć się cytrusami. Należy je umyć i zetrzeć skórkę, a następnie wycisnąć z nich sok.

Krok 3

Do innego garnka wlewamy litr wody, dodajemy skórkę z cytrusów, cukier, cynamon, kolendrę i gałkę muszkatołową i całość gotujemy przez minutę. Następnie dodajemy wyciśnięty sok, cukier wanilinowy oraz przygotowany wcześniej karmel. Wszystko należy dokładnie wmieszać.

Krok 4

W mniejszym kubku zaparzamy kawę poprzez dodanie do niej 150 ml wrzątku i odstawiamy ją na około 10 minut, aby się dobrze zaparzyła. Po tym czasie przecedzamy ją przez sitko i dodajemy do wcześniej przygotowanego syropu. Całość dokładnie mieszamy i wstawiamy do lodówki na całą noc.

Krok 5

Na następny dzień przecedzamy syrop. Rozcieńczając go z wodą gazowaną w skali 1:1, możemy się delektować domową Coca-Colą. Syrop ten trzeba przechowywać w lodówce przed około 10 dni, ponieważ później traci już swój charakterystyczny smak.

Katarzyna

true

Polecane