Pozbądź się wilgoci na oknach- wypowiedz eksperta.

Patrycja

Newsy

12.01.2021 11:37

Pozbądź się wilgoci na oknach- wypowiedz eksperta.

Zaparowane okna to uciążliwy problem, często występujący w sezonie grzewczym. Gromadzenie się wilgoci na oknach jest powszechne i występuje w wielu polskich domach. Dowiedz się, jak pozbyć się tego problemu. Poznaj skuteczne i proste sposoby na parowanie szyb.

Zdjęcie Pozbądź się wilgoci na oknach- wypowiedz eksperta. #1

Dlaczego na oknach zbiera się wilgoć?

Wilgoć zbierająca się na oknach to bardzo powszechny problem, który pojawia się w wielu polskich domach w sezonie grzewczym. Skraplanie się pary wodnej na szybach to zjawisko, które pojawia się jako efekt codziennych czynności, takich jak gotowanie, pranie, czy branie kąpieli. Dane wskazują, że przeciętna rodzina wytwarza dziennie nawet 12 litrów wody w postaci pary wodnej.

Jakie są jeszcze przyczyny parowania szyb?

Parowanie szyb wynika z wysokiej wilgotności powietrza w domu, która przekracza ponad 60%. Może wynikać także z dużej różnicy temperatur, panujących na zewnątrz oraz wewnątrz budynku. Wpływa na nią również słaba wentylacja, brak cyrkulacji powietrza, wynikający z tego, że nie wietrzymy regularnie pomieszczeń.

Jak pozbyć się wilgoci na oknach?

Eksperci z firmy Oknoplast, specjalizujący się w montażu okien, wymieniają kilka skutecznych sposobów na pozbycie się wilgoci na oknach. Poznaj najlepsze z nich:

Codzienne wietrzenie

Codziennie wietrzenie mieszkania, powoduje odpowiedni przepływ powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy, zanieczyszczenia, drobnoustroje, bakterie i grzyby. Dzięki temu utrzymamy odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza.

Regularne wietrzenie pomaga usunąć nadmiar wilgoci z powietrza, dzięki temu zmniejszy ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni. Likwiduje problem zaparowanych okien i skraplania się pary wodnej na różnych powierzchniach.

Zastosuj nawiewniki

Obecnie w nowoczesnych oknach montowane są nawiewniki, które pozwalają wprowadzić świeże powietrze z zewnątrz. Powszechnie stosuje się dwa rodzaje nawiewników: higrosterowalne i ciśnieniowe. Pozwalają one na wymianę powietrza w pomieszczeniach. Jeśli twoje okna nie posiadają nawiewników, z łatwością można je zamontować. Koszt to około 30 zł za jeden.

Zdjęcie Pozbądź się wilgoci na oknach- wypowiedz eksperta. #2

Pochłaniacz wilgoci

Jeśli w twoim mieszkaniu panuje wysoka wilgotność powietrza, warto zaopatrzyć się w pochłaniacze wilgoci. Takie urządzenia pomogą w walce z nadmiarem pary wodnej w domu. Możesz je stosować w każdym pomieszczeniu. W szybki i tani sposób poradzą sobie z nadmiernym zawilgoceniem, ochronią nas przed rozwojem groźnych grzybów i pleśni.

Montaż nowych okien

Jeśli zdecydujesz się na remont i montaż nowych okien, konieczne wybierz takie z potrójnymi szybami, możliwością rozszczelniania się i montażu nawiewników. Nowoczesne okna czasem także są wyposażone w okucia z funkcją mikrowentylacji. Pozwala ona zmniejszyć docisk skrzydła do ramy, co umożliwia rozszczelnienie okien i dobrą wentylację powietrza.