Podatek cukrowy- ile zapłacisz za słodkie napoje po Nowym Roku?

Patrycja

Lifestyle

10.12.2020 15:08

Podatek cukrowy- ile zapłacisz za słodkie napoje po Nowym Roku?

Po Nowym Roku czeka nas masa podwyżek. Wzrosną opłaty lokalne, pojawi się wiele nowych podatków, a część istniejących zostanie podwyższonych. To będzie ciężki okres dla naszych portfeli. W życie wejdzie m.in. podatek cukrowy! Dowiedz się, ile zapłacisz za słodkie napoje w 2021 roku.

Zdjęcie Podatek cukrowy- ile zapłacisz za słodkie napoje po Nowym Roku? #1

Pandemia COVID-19 a kryzys gospodarczy

Pandemia koronawirusa i wynikający z niej kryzys gospodarczy, doprowadziły do tego, że Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych podatków, które mają zasilić nadszarpnięty budżet. Od 1 stycznia w życie wejdzie wiele nowych opłat. Dowiedz się, za co zapłacimy więcej.

Jakie podatki wzrosną po Nowym Roku?

W 2021 roku w Polaków uderzy sporo podwyżek. Wzrosną ceny żywności, czeka nas wzrost kosztów opłat lokalnych (takich jak wywóz śmieci, podatek od nieruchomości), pojawią się nowe podatki, które nałoży na nas Rząd i Unia Europejska (podatek od plastiku, cukru, opłata małpkowa). Po Nowym Roku szykuje się trudny czas dla naszych portfeli…

Zdjęcie Podatek cukrowy- ile zapłacisz za słodkie napoje po Nowym Roku? #2

Co to jest podatek cukrowy?

Podatek cukrowy, to dodatkowy podatek od zawartości cukru i niektórych substancji słodzących, które znajdują się w napojach gazowanych i takich z dodatkiem tauryny oraz kofeiny. Nowy podatek nie dotyczy wyrobów dla niemowląt, suplementów diety, a także wyrobów medycznych.

Ile będzie wynosić podatek cukrowy?

Ten podatek oznacza wprowadzenie dodatkowej opłaty od słodzonych napojów. Opłata stała będzie wynosić 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru oraz 10 groszy za litr napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Opłata zmienna, czyli 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml.

Zdjęcie Podatek cukrowy- ile zapłacisz za słodkie napoje po Nowym Roku? #3

Ile zapłacimy za popularne napoje?

Podatek ten w zauważalny sposób wpłynie na ceny popularnych słodzonych napojów. Na przykład po Nowym Roku za dwulitrową butelkę Coca-Coli zapłacimy aż 1,80 zł więcej niż dotychczas. Oznacza to że napój będzie kosztował prawie 7 złotych!

Napoje energetyczne i typu 0

Wiele osób myśli, że dodatkowy podatek ominie popularne napoje typu 0. Niestety za nie także zapłacimy więcej! Mimo, że nie zawierają cukru, to w swoim składzie mają inne substancje słodzące. Wzrośnie także cena napojów energetycznych, które zawierają w składzie kofeinę i taurynę. Więcej zapłacimy za popularne napoje, takie jak: Red Bull, Tiger, Black, Powerade, Burn.