4 rodzaje bólu głowy. Jak je odróżnić?

Patrycja
Zdrowie
02.01.2021 12:09
4 rodzaje bólu głowy. Jak je odróżnić?

Ból głowy to jedna z powszechnych dolegliwości, która dotknęła chyba każdego z nas. Rozróżniamy kilka rodzajów bólów głowy o różnym podłożu. Niektóre z nich są łagodne i krótkotrwałe, inne silniejsze i nawracające. Niezależnie od ich rodzaju i przyczyny są drażliwe, uciążliwe i zakłócają nasze funkcjonowanie.

Zdjęcie 4 rodzaje bólu głowy. Jak je odróżnić? #1

Ból głowy może utrudnić nam pracę, relaks, a nawet sen. Sprawia, że wszystko dookoła nas drażni i nie możemy się skoncentrować. Każdemu z nas na pewno przydarzył się niejednokrotnie. Czasami minął samoistnie, innym razem musieliśmy sięgnąć po tabletki, kolejnym nawet one nam nie pomogły. Jeśli będziemy wyposażeni w wiedzę na temat konkretnego bólu głowy, szybciej sobie z nim poradzimy.

 Migrenowy ból głowy

Ból migrenowy jest nagły i jednostronny, może trwać od kilku minut do nawet kilkunastu godzin. Występuje okresowo, towarzyszą mu nudności, zawroty głowy, czasami także suchość w jamie ustnej (lub rzadziej ślinotok) i wymioty. Ból ten odczuwalny jest, jako pulsujący. Podczas migrenowego bólu głowy połowa twarzy może zmienić kolor, mogą wystąpić problemy ze wzrokiem, zaburzenia czucia i słuchu. Dobranie leku przy migrenowym bólu głowy jest indywidualne, leczenie może zapobiec kolejnym napadom, wymaga jednak cierpliwości.

Jak sobie radzić z tego typu bólem? 

Podczas ataku migreny pomocna może okazać się filiżanka mocnej kawy, ciepły kompres i uciskanie bolesnego miejsca. Migrenę może wywołać stres, zbyt długi odpoczynek w pozycji leżące, ból fizyczny lub zmiana pogody. Aby zapobiegać kolejnym atakom, należy zrezygnować z alkoholu, pamiętać o odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej, unikać dużych ilości płynów i posiłków wieczorami.

Zdjęcie 4 rodzaje bólu głowy. Jak je odróżnić? #2

Napięciowy ból głowy

To schorzenie trudne do zdiagnozowania, dlatego, że nie ma charakteru napadowego, ból ma różną intensywność i czas trwania. Najczęściej dotyka kobiety między 25, a 35 rokiem życia. Może być niewielki lub umiarkowany (rzadko silny), trwać od kilkunastu minut do nawet kilku dni, występować rzadko (kilkanaście razy w roku), epizodycznie (najmniej raz w miesiącu) lub przewlekle (kilkanaście razy w ciągu miesiąca). Jest to ból obustronny, symetryczny, obejmować może całą głowę lub wybrane okolice.

Odczuwalny jest, jako stały, tępy i uciskający, często nasila się w trakcie najmniejszego wysiłku fizycznego. Towarzyszyć mu może napięcie mięśni karku, mięśni przykręgosłupowych odcinka szyjnego, złe samopoczucie, a nawet lęk. W trakcie bólu nie występuje nadwrażliwość na światło, dźwięk, nudności, wymioty, brak też charakterystycznie dla migreny aury.  Powodem napięciowego bólu głowy zazwyczaj są emocje, przemęczenie, brak odpowiedniej dawki snu lub zmiana pogody.

Jak sobie radzić z tego typu bólem? 

Aby mu zapobiegać ,należy unikać alkoholu, papierosów, głodu i przegrzewania się, dbać o aktywność fizyczną. Poza leczeniem farmakologicznym dobranym indywidualnie, pomocne są ćwiczenia relaksujące i eliminacja czynników stresowych, psychoterapia, akupunktura i fizjoterapia.

Zdjęcie 4 rodzaje bólu głowy. Jak je odróżnić? #3

Zatokowy ból głowy

Zatokowy ból głowy często mylony jest z migreną lub napięciowym bólem głowy. Jego przyczyną jednak zawsze jest stan zapalny zatok. Jest opisywany jako pulsujący i rozpierający. Występuje w górnej części twarzy i promieniuje na policzki, okolice oczu i nos. Może także rozprzestrzeniać się na szczękę i zęby. Odczuwalny, jako nacisk, wzmaga się podczas ruchów głową, zmiany temperatury lub środowiska. Silniejszy ból przy zatokach będziemy odczuwać rano, a jego zmniejszone napięcie dopiero popołudniu.

Towarzyszy mu zatkany nos, uczucie wypełnienia uszu i obrzęku twarzy, gorączka.

Jak sobie radzić z tego typu bólem? 

Ulgę przy zatokowym bólu głowy przynoszą leki przeciwzapalne i zmniejszające obrzęk oraz przekrwienie błony śluzowej nosa. Należy unikać pozycji leżącej, pochylania się, szybkich ruchów głowy, przeciągów, jasnych miejsc i alkoholu. Pamiętać należy odpoczynku, wygrzaniu zatok i przyjmowaniu dużych ilości płynów.

Zdjęcie 4 rodzaje bólu głowy. Jak je odróżnić? #4

Klasterowy ból głowy

To samoistny, napadowy ból głowy, który występuje okresowo. Częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Pojawia się jednostronnie w okolicy nerwu trójdzielnego i często towarzyszą mu dolegliwości w okolicy oczu. Ból opisywany jest, jako kłujący i palący, może promieniować do karku i ramion. Występuje z różną częstotliwością od jednorazowego incydentu do nawet ośmiu ataków w ciągu dnia.

Objawami współistniejącymi jest zaczerwienie oczu, łzawienie, zwężenie źrenic, opuchnięcie lub opadanie powiek, zatkany nos. Może pojawiać się także potliwość i uczucie mrowienia twarzy. Rzadziej pojawiają się wymioty, mdłości, zaczerwienie twarzy. Ataki pojawiają się o określonej porze roku i dnia, mogą trwać miesiącami lub nawet latami. Ból klasterowy dzielimy na epizodyczny i przewlekły. Pierwszy pojawia się prawie codziennie, trwa całymi dniami, tygodniami, a nawet miesiącami. To przynajmniej dwa napady oddzielone najmniej dwutygodniowym bezobjawowym okresem, utrzymujące się do roku. Bóle przewlekłe rozróżniamy, gdy ataki pojawiają się przez okres dłuższy niż rok, a okres bezobjawowy nie trwa nawet dwóch tygodni.

Tego rodzaju ból atakuje także w nocy. Przyczyna klasterowego bólu głowy nie jest do końca znana – mówi się o zapaleniu struktury kostnej w miejscu, gdzie przebiega nerwu trójdzielnego lub nadmiernej aktywności podwzgórza.

Jak sobie radzić z tego typu bólem? 

Nie istnieją niefarmakologiczne sposoby leczenia tego rodzaju bólu. Bezwzględnie należy unikać alkoholu, który wyzwala ataki. W trakcie ich trwania poleca się wdychanie czystego tlenu, jednak leczenie powinno się odbywać tylko i wyłącznie pod okiem lekarza. W wyjątkowych przypadkach może on zaproponować rozważenie metod operacyjnych.

Zdjęcie 4 rodzaje bólu głowy. Jak je odróżnić? #5

Ważne!

Mimo iż ból głowy wydaje się błahą dolegliwością, nie należy go bagatelizować. Ból intensywny, przewlekły, nawracający i taki któremu towarzyszą dodatkowe objawy, zawsze jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną