4 domowe sposoby na przejedzenie. Dzięki nim podkręcisz trawienie!

Patrycja
Zdrowie
03.01.2021 20:10
4 domowe sposoby na przejedzenie. Dzięki nim podkręcisz trawienie!

Zdarzają się okazje, kiedy naprawdę ciężko uniknąć nam problemu trawiennego z powodu przejedzenia. Święta, urodziny, wizyta u babci to tylko niektóre okazjonalne przyjęcia, podczas których trudno nie pofolgować sobie przy stole. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby wspomagające trawienie i eliminujące uczucie pełności w żołądku.

 

Przepełniony żołądek, wzdęcia i odbijanie to mało przyjemne dolegliwości towarzyszące przejedzeniu. Przez łakomstwo możemy odczuwać nie tylko problemy ze strony układu pokarmowego, przez przejedzenie będziemy czuć się sennie i ociężale. Oczywiście najlepiej jeść z umiarem, ale jeśli już się nie opanujemy, to warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów by ulżyć sobie w cierpieniu.

 

1. Ruch

Chociaż po przejedzeniu czujemy się ociężale i wstanie od stołu graniczy z cudem, uwierzcie, że warto. Każda aktywność fizyczna będzie zbawienna.  Wystarczy spacer, który poprawi krążenie układu trawiennego i przyspieszy perystaltykę jelit.

2. Gorąca herbatka

Babciny sposób na pobudzenie trawienia to filiżanka gorącej herbatki. Możemy zaparzyć herbatę zieloną, czerwoną lub czarną, ale warto również sięgnąć po rumianek, miętę, dziurawiec lub specjalną herbatkę na trawienie. Ciepły napój rozluźni jelita, wspomoże wydzielanie soków żołądkowych, przyspieszy przemianę materii i wyciszy objawy niestrawności.

3. Ocet jabłkowy

Przeminę materii przyspieszy specjalny napój przygotowany z octu jabłkowego. Do jego przygotowania potrzebujemy łyżki winnego octu jabłkowego, łyżeczki miodu i szklanki ciepłej wody. Mikstura otrzymana z połączenia tych składników pomoże uniknąć nieprzyjemnych objawów przepełnienia i ułatwi trawienie.

4. Alkohol

Lampka czerwonego wina do obiadu pomoże uniknąć problemów z powodu przejedzenia. Jeśli już jednak przesadziliśmy z ucztowaniem, możemy wspomóc się pięćdziesiątką wódki z pieprzem, gorzkiej żołądkowej lub likieru ziołowego (np. Jagermeister). Alkohol poprawi krążenie w jelitach i wspomoże pracę układu trawiennego. Pamiętajmy jednak, że w celach leczniczych sięgamy tylko po jeden kieliszek mocnego alkoholu po przejedzeniu lub jedną lampkę czerwonego wina do posiłku.

 

Dodatkowa pomoc

Jeśli zawiodły nas domowe sposoby, nie mamy możliwości pospacerowania lub potrzebnych produktów pod ręką, możemy wspomóc się lekami. W aptece dostaniemy różnego rodzaju preparaty wspomagające trawienie. Warte uwagi są roślinne środki żółciopędne takie jak np. Sylimarol lub Cynarex.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną