Jak szybko pozbyć się bólu głowy? 8 skutecznych sposobów.

Patrycja
Zdrowie
21.12.2020 13:10
Jak szybko pozbyć się bólu głowy? 8 skutecznych sposobów.

Ból głowy jest jedną z najczęstszych dolegliwości bólowych. Ponad 90% dorosłych skarży się na częste bóle, a 5% z nich cierpi na nie przewlekle. Może być wywoływany przez wiele czynników i być objawem różnych schorzeń. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak szybko pozbyć się bólu głowy!

Przyczyny bólu głowy

Ból głowy może wynikać z wielu różnych przyczyn, takich jak zmiany pogody i ciśnienia atmosferycznego. Może wynikać ze stresu, depresji, zmęczenia, braku snu i bezsenności. Poza tym mogą powodować go leki, które przyjmujemy, nadużywanie alkoholu, a nawet kofeiny.

Zdjęcie Jak szybko pozbyć się bólu głowy? #1

Nie bagatelizuj częstych bólów głowy

Jednak częste bóle głowy mogą być sygnałem ostrzegawczym i objawem innych groźnych chorób. Mogą wynikać z poważniejszych problemów zdrowotnych, na przykład otyłości, nadczynności tarczycy, nadciśnienia tętniczego. Nie wolno ich bagatelizować i w przypadku występowania migreny, napięciowego czy polekowego bólu, głowy należy skontaktować się lekarzem.

Jak leczyć ból głowy

Na ból głowy najczęściej stosujemy środki przeciwbólowe. Jednak istnieją inne skuteczne, domowe sposoby na pozbycie się bólu głowy, bez konieczności zażywania leków.

Zdjęcie Jak szybko pozbyć się bólu głowy? #2

Szybkie sposoby na ból głowy

Aby wyleczyć ból głowy możemy zastosować jedną z następujących domowych metod:

  • Zimne okłady na czoło i skronie
  • Nacieranie skroni olejkiem miętowym lub nalewką z bursztynu
  • Wypicie litra zimnej wody małymi łykami w ciągu godziny
  • Odpoczynek w zaciemnionym pokoju
  • Masaż skroni, karku i ramion
  • Ciepła, relaksująca kąpiel
  • Moczenie stóp w naprzemiennie w ciepłej i zimnej wodzie
  • Spacer i głębokie oddechy
Zdjęcie Jak szybko pozbyć się bólu głowy? #3

Poza tymi doraźnymi sposobami, które możemy stosować w przypadku pojawienia się bólu głowy, ważna jest zmiana dotychczasowego trybu życia. Zadbaj, aby Twoja dieta była bogata w witaminy i składniki mineralne, pij dużo wody (co najmniej 1,5-2 litry dziennie) i regularnie ćwicz (co najmniej 2-3 razy w tygodniu przez 45 minut).

W tych wypadkach skontaktuj się z lekarzem

Jednak nie zawsze ból głowy możemy wyleczyć domowymi sposobami. W przypadku przewlekłych, nawracających bólów głowy, którym towarzyszą objawy takie jak sztywność karku, zaburzenia równowagi, świadomości, problemy z mową, niedowład rąk, ból oka, wysoka gorączka, należy pilnie skontaktować się lekarzem. Taki ból może być objawem groźnej choroby, np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, jaskry, czy nadciśnienia.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną