10 ciekawostek o sylwestrze – warto to wiedzieć!

Emila
Newsy
28.12.2018 16:35
10 ciekawostek o sylwestrze – warto to wiedzieć!

Cały świat obchodzi zakończenie kolejnego roku. Ta wyjątkowa noc wiąże się z nowymi nadziejami, planami na kolejne miesiące i obietnicami. Mało kto jednak wie, jakie ciekawostki wiążą się z tą wyjątkową imprezą! Dodatkowo, nie każdy sylwester wygląda tak samo, a więc poznajmy interesujące fakty!

1) Pożegnanie minionego roku

W większości miejsc na świecie witamy kolejny rok fajerwerkami i huczną zabawą. Inaczej to jednak wygląda w Hillbrow na przedmieściach Johannesburga. Tam mieszkańcy wyraźnie żegnają stary rok, wyrzucając przez okna zużyte sprzęty elektroniczne, meble czy lodówki.

2) Znaczenie słowa

Słowo „sylwester” posiada kilka znaczeń i jak każdy z nas może się domyśleć, jednym z nich jest imię Sylwester. W zależności od tego czy piszemy to słowo z dużej czy małej litery, oznacza ono ostatni dzień roku 31 grudnia (Sylwester) lub imprezę sylwestrową (sylwester).

3) Times Square

Impreza sylwestrowa na Times Square w Nowym Jorku jest jedną z najsłynniejszych imprez na świecie. Ludzie wyczekują godzinami, aby wspólnie odliczyć ostatnie sekundy do północy. Wszystko wygląda pięknie, ale w rzeczywistości można lekko się rozczarować. Brak wystarczającej liczby toalet sprawia, że ludzie pomagają sobie pieluchami.

Zdjęcie 10 ciekawostek o sylwestrze – warto to wiedzieć! #1

4) Pierwszy i ostatni Sylwester

Najwcześniej imprezę sylwestrową rozpoczynają mieszkańcy Wyspy Kirimati. To tam północ wybija jako pierwsza, a w Polsce jest to zaledwie godzina 11:00. Najpóźniej Sylwestra będą obchodzić mieszkańcy Hawajów, które są ostatnim punktem pożegnania starego roku.

5) Sylwester o 5 dni później

Nie masz jeszcze ochoty kończyć tego roku? Jest na to sposób! Wystarczy wyjechać do Etiopii, gdzie kalendarz posiada 13 miesięcy, z czego 12 z nich składa się z 30 dni, a ostatni z 5 dni.

6) Pochodzenie nazwy

Skąd wziął się pomysł, aby 31 grudnia nazwać Sylwestrem? Nie tylko dlatego, że w tym w dniu Sylwester ma swoje imieniny. Historia sięga jeszcze legendy ze starożytności, kiedy to papież Sylwester II uratował ludzkość przed atakiem smoka Lewiatana oraz końcem świata.

7) Moskwa 2010

Sylwester na Placu Czerwonym w Moskwie w 2010 roku mógł się szczęśliwie nie skończyć. Miało dojść do ataku terrorystycznego, który miał być sterowany telefonami komórkowymi. Do ataku jednak nie doszło, a to dlatego, że komórka była aktywowana zbyt wcześnie poprzez wiadomość od operatora z życzeniami. Jedynie osoba planująca zamach straciła życie.

Zdjęcie 10 ciekawostek o sylwestrze – warto to wiedzieć! #2

8) Kradzież

Jak się okazuje, Nowy Rok jest ulubionym dniem dla złodziei samochodów. Policyjne statystyki pokazują, że to właśnie w ten dzień ginie najwięcej samochodów, a więc dla własnego spokoju lepiej jest schować swój pojazd do garażu.

9) Przysłowia

Dzień Sylwestrowy pokaże czas lipcowy

Na święty Sylwester mroźno,
zapowiedź na zimę groźną

10) Czym wyróżnił się Chełm?

Kilka lat temu władze wpadły na pomysł, aby zakończenie roku świętować 1 stycznia! Uznano, że mieszkańcy będą wypoczęci i wyspani, a to również zapewni frekwencję na imprezie noworocznej. To także pozwoli im docenić starania miasta.

Z tym wydarzeniem jest związanych wiele przeróżnych ciekawostek, które mogą nas zadziwić lub nawet zainspirować, ale najważniejsze jest, aby przywitać Nowy Rok z uśmiechem na twarzy!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną