Cydr gruszkowy - przepis na zdrowy napój

Patrycja

Kulinaria

21.12.2020 17:24

Cydr gruszkowy - przepis na zdrowy napój

Chociaż to cydr jabłkowy cieszy się największą popularnością, to cydr gruszkowy możemy coraz częściej spotkać na sklepowych półkach. Okazuje się, że jest on nie tylko smacznym napojem, ale ma także prozdrowotne właściwości.

 

Zdjęcie Cydr gruszkowy - przepis na zdrowy napój #1

Cydr gruszkowy swoje prozdrowotne właściwości zawdzięcza oczywiście gruszkom, które są bogate m.in. w jod, bor i potas. Oczywiście jak każdy alkohol nie jest wskazany w codziennym menu i powinniśmy spożywać go okazjonalnie. Jest jednak zdecydowanie lepszym wyborem od słodkich win produkowanych z użyciem cukru.

Właściwości

Gruszki to jedne z nielicznych owoców bogate są w jod, który odpowiada za prawidłową pracę tarczycy. Znajdziemy w nich bor, który jest minerałem wspomagającym pracę szarych komórek i zdolność koncentracji, zapobiega także utracie wapnia z kości. Obecny jest w nich także potas, który ogranicza tworzenie się skrzepów krwi i obniża ciśnienie. Potas usprawnia także funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto gruszki polecane są osobom cierpiącym na przewlekłe zaparcia, tak więc cydr gruszkowy może pomóc w problemach ze strony układu trawiennego.

 

Zdjęcie Cydr gruszkowy - przepis na zdrowy napój #2

Przepis

Składniki:

  • 15 kg gruszek
  • 2 jabłka
  • 3 cytryny
  • butla do wina (10  litrów)

Przygotowanie:

Gruszki i jabłko umyj, pokrój w ćwiartki i odstaw na 12 godzin.  Po upływie tego czasu wyciśnij z nich sok (możesz użyć sokowirówki). Cytryny przekrój na pół i wyciśnij z nich sok. Otrzymane soki połącz i przelej do butli, zamykając ją rurką fermentacyjną. Po tygodniu możesz przefiltrować napój, oddzielając od niego osad. Po upływie miesiąca Twój cydr będzie gotowy. Możesz go rozlać do mniejszych butelek, pamiętając by szczelnie je zamknąć.

Ciekawostki

  • Z 15 kilogramów gruszek powinniśmy otrzymać około 8 litrów cydru.
  • Najwięcej cennych składników i związków antyoksydacyjnych znajdziemy w skórce gruszek, dlatego nie warto ich obierać przed wrzuceniem do sokowirówki.
  • Wybieraj lekko twarde gruszki, wystrzegaj się żółtych i miękkich. Mają one więcej cukru, mniej kwasów owocowych i pektyn, a te szczególnie przejrzałe, z brązowymi plamkami, mogą zawierać mikotoksyny (substancje rakotwórcze)
  • Pamiętaj, by usunąć gniazda po przekrojeniu gruszek. Pestki gruszek nie są jadalne, zawierają amigdalinę, która pod wpływem kwasów żołądkowych przekształca się w trujący cyjanowodór.