Jak nie przytyć podczas pracy zdalnej?

Patrycja

Dieta i żywienie

21.12.2020 14:01

Jak nie przytyć podczas pracy zdalnej?

W związku z trwającą pandemią COVID-19, mnóstwo osób od kilku miesięcy pracuje zdalnie w swoich domach. Jak się okazuje, długotrwała praca zdalna może prowadzić do wielu zdrowotnych konsekwencji, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Dowiedz się, jak nie przytyć podczas pracy zdalnej. Poznaj sposoby na utrzymanie prawidłowej wagi.

Zdjęcie Jak nie przytyć podczas pracy zdalnej? #1

Koronawirus a praca zdalna

W dobie pandemii koronawirusa, ponad 2,5 miliona Polaków od kilku miesięcy pracuje zdalnie. Praca zdalna niesie sporo zdrowotnych konsekwencji dla pracowników. Pojawiają się problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. 70% pracowników odczuwa większy lęk, stres i presję, niż wcześniej, częściej dochodzi też do wypalenia zawodowego.

Negatywny wpływ na zdrowie

Poza tym praca zdalna może fatalnie odbić się na naszym zdrowiu, ze względu na nieprawidłową pozycję ciała, przy domowych stanowiskach pracy. Złe ułożenie ciała może przyczynić się do pojawienia się „technicznej szyi”, a przez to do dokuczliwych skurczów mięśni, sztywności i bólu pleców, barków, szyi oraz uporczywych bólów głowy. Zła pozycja podczas pracy może prowadzić do drętwienia i sztywnienia, mikrourazów, obciążenia kręgosłupa i wad postawy. Oprócz tego zbyt mała ilość ruchu i aktywności fizycznej oraz długotrwała praca siedząca może prowadzić do powstawania nadwagi i sprzyjać otyłości.

Jak nie przybrać na wadze, podczas pracy zdalnej?

W czasie pracy zdalnej, nasza aktywność ruchowa jest mocno ograniczona. Podczas wykonywania siedzącej pracy przy komputerze spala się jedynie 97 kcal w ciągu godziny. Praca zdalna sprzyja podjadaniu przysmaków znajdujących się w domu i rozleniwia, ponieważ nie musimy spieszyć się na żadne spotkania i przemieszczać po miejscu pracy.

Zdjęcie Jak nie przytyć podczas pracy zdalnej? #2

Dowiedz się, jak nie przytyć podczas pracy na home office:

  • Unikaj niezdrowych przekąsek, nie otwieraj co chwilę lodówki w poszukiwaniu czegoś do zjedzenia.
  • Trzymaj się stałych pór posiłków. Jedz regularne małe porcje, około 4-5 razy dziennie. Zrezygnuj z przekąsek pomiędzy nimi.
  • W razie napadu głodu, miej pod ręką zdrowe przekąski: warzywa, orzechy, suszone owoce
  • Zadbaj o ty, by Twoja dieta była bogata w świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, nabiał, chude mięso i ryby.
  • Pamiętaj o spożywaniu produktów przyspieszających metabolizm: ostrych przypraw, imbiru, kurkumy, błonnika, chromu, magnezu i wapnia.
  • Unikaj żywności wysoko przetworzonej typu fast food, za dużej ilości soli, cukru oraz słodyczy
  • Regularnie nawadniaj organizm, pij dużo wody- co najmniej 1,5 -2 litry dziennie. Sięgaj też po świeżo wyciskane soki owocowe, ziołowe herbaty i napary.
  • Zrezygnuj ze słodkich, gazowanych napojów z dodatkiem barwników oraz substancji pobudzających.
  • Co godzinę rób pięciominutową przerwę w pracy. Przejdź się lub przez kilka minut poćwicz: przysiady, skłony, podskoki, pajace, brzuszki pomogą Ci się rozruszać.
  • Po zakończeniu pracy zdalnej, zadbaj o aktywność fizyczną. 3 razy w tygodniu, 45-minutowy spacer, bieganie lub jazda na rowerze pomogą Ci utrzymać prawidłową masę ciała.Zdjęcie Jak nie przytyć podczas pracy zdalnej? #3