Czy praca zdalna powoduje zdrowotne problemy?

Patrycja

Zdrowie

15.11.2020 17:13

Czy praca zdalna powoduje zdrowotne problemy?

W związku z trwającą epidemią koronawirusa, mnóstwo osób od kilku miesięcy pracuje zdalnie w swoich domach. Jak się okazuje, długotrwała praca zdalna może prowadzić do wielu zdrowotnych konsekwencji. Poznaj blaski i cienie pracy zdalnej, dowiedz się jak odbija się na psychicznym i fizycznym zdrowiu pracowników.

Zdjęcie Czy praca zdalna powoduje zdrowotne problemy? #1

Koronawirus a praca zdalna

Szalejąca epidemia koronawirusa, spowodowała zamrożenie wielu branż gospodarki. Mnóstwo firm i zakładów produkcyjnych zostało zamkniętych, część pracowników straciło pracę, a część zostało wysłanych na pracę zdalną. Wykonywanie obowiązków służbowych z domu, w tym roku stało się bardzo powszechne. Szacuje się, że obecnie w Polsce aż 2,5 miliona osób pracuje zdalnie.

Na czym polega praca zdalna?

Praca zdalna, czyli home office to sytuacja, w której pracownik wypełnia część swoich obowiązków służbowych o charakterze biurowym poza siedzibą firmy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. W dobie pandemii koronawirusa, ponad 2,5 miliona Polaków od kilku miesięcy pracuje zdalnie. Poznaj blaski i cienie takiej pracy.

Zdjęcie Czy praca zdalna powoduje zdrowotne problemy? #2

Blaski i cienie pracy zdalnej

Wiele osób zachwala pracę zdalną. Badania pokazują, że w ostatnim czasie znacząco wzrosła produktywność i kreatywność, pracowników, a oni sami mają więcej czasu dla siebie i swoich rodzin. Z polskich badań przeprowadzonych w 2020 roku przez Remote How oraz Kantar TNS, wynika że możliwość pracy zdalnej jest bardzo atrakcyjna dla zatrudnionych. Jednocześnie aż 81% ankietowanych przyznaje, że ma też swoje wady.

Wady pracy zdalnej

Jak się okazuje, poza szeregiem zalet, praca zdalna ma też swoje wady i niesie sporo zdrowotnych konsekwencji dla pracowników. Aż 33% ankietowanych narzeka na zatarcie granicy poza życiem zawodowym i prywatnym, rosnące poczucie osamotnienia, izolacji, pogorszenie relacji z innymi. Oprócz tego pojawiają się problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, w tym stres i lęk.

Zdjęcie Czy praca zdalna powoduje zdrowotne problemy? #3

Praca zdalna: psychiczne konsekwencje

Aż 84 % ankietowanych przyznaje, że zmaga się z wieloma trudnościami, podczas pracy zdalnej. Pojawiają się problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. 70% pracowników odczuwa większy lęk, stres i presję niż wcześniej, częściej dochodzi też do wypalenia zawodowego. Negatywne konsekwencje pracy zdalnej wpływają na życie osobiste, dochodzi do zatarcia granic pomiędzy pracą a życiem prywatnym, pogorszenia relacji z bliskimi, poczucia osamotnienia i izolacji od znajomych i przyjaciół. Pojawia się niepewność, lęk przed przyszłością i poczucie zagrożenia.

Zdjęcie Czy praca zdalna powoduje zdrowotne problemy? #4

Praca zdalna: problemy ze zdrowiem

Specjaliści ostrzegają, że praca zdalna może fatalnie odbić się na naszym zdrowiu, ze względu na nieprawidłową pozycję ciała, przy domowych stanowiskach pracy. Złe ułożenie ciała może przyczynić się do pojawienia się „technicznej szyi”, a przez to do dokuczliwych skurczów mięśni, sztywności i bólu pleców, barków, szyi oraz uporczywych bólów głowy. Zła pozycja podczas pracy może prowadzić do drętwienia i sztywnienia, mikrourazów, obciążenia kręgosłupa i wad postawy.