Te rzeczy sprawią, że lepiej się wyśpimy

Patrycja

Zdrowie

16.12.2020 17:52

Te rzeczy sprawią, że lepiej się wyśpimy

Na jakość snu wpływa wiele czynników. Nie tylko nasz wiek, codzienna aktywności i kwestie zdrowotne mają znaczenie. Ważna jest także odpowiednia temperatura, pozycja w której śpimy, a nawet rodzaj pościeli i piżamy. Dowiedz się, co jeszcze wpływa na dobry sen.

Wpływ snu na nasze zdrowie

Problemy z zaśnięciem i zła jakość snu, negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu i powodują problemy w codziennym funkcjonowaniu. Nawet jedna nieprzespana noc wystarczy, abyśmy byli zmęczeni, rozdrażnieni i rozkojarzeni. Zbyt mała ilość snu może prowadzić do problemów z uwagą, koncentracją i pamięcią, a nawet powstawania zaburzeń nastroju, lękowych, depresji. Zaburzenia snu mogą wywołać także choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego i odpornościowego.

Zdjęcie Te rzeczy sprawią, że lepiej się wyśpimy #1

Co wpływa na dobry sen?

Na długość i jakość snu wpływa wiele czynników. Znaczenie mają czynniki wewnętrze: wiek i płeć, stan zdrowia, jak i zewnętrzne: dostęp do światła, aktywność fizyczna i wypoczynek. Na dobry sen wpływa temperatura w sypialni, pozycja, w której śpimy oraz rodzaj pościeli i piżamy, jakich używamy.

Wietrzenie pomieszczenia

Wietrzenie mieszkania przed snem zapewnia dobry i spokojny sen. Powoduje odpowiedni przepływ powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy, zanieczyszczenia, drobnoustroje, bakterie i grzyby. Dzięki temu utrzymamy odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza.

Zdjęcie Te rzeczy sprawią, że lepiej się wyśpimy #2

Odpowiednia temperatura

Optymalna temperatura do spania wynosi 18-20 stopni Celsjusza. Jeśli w naszej sypialny panuje wyższa temperatura, może to zakłócić nasz sen. Powoduje to wysuszenie śluzówki nosa i gardła, sprawia że w nocy mamy większe pragnienie i ciężko nam oddychać. Przegrzewanie się powoduje, że śpimy krócej i gorzej.

Pozycja snu

Na dobrą jakość snu wpływa odpowiednia pozycja. Wybierz taką, która zapewni optymalny wypoczynek i sprawi, że rano wstaniesz pełen energii i sił. Spanie na boku to statystycznie najlepsza pozycja do spania. Spanie na plecach to pozycja polecana przez lekarzy i fizjoterapeutów, uznawana za jedną z najzdrowszych. Powinniśmy za to unikać spania na brzuchu. Taka pozycja niekorzystnie wpływa na szyję i powoduje ucisk narządów wewnętrznych. Sprawia, że rano jesteśmy bardziej zmęczeni i pozbawieni energii.

Zdjęcie Te rzeczy sprawią, że lepiej się wyśpimy #3

Rodzaj pościeli i piżamy

Wybierając piżamę warto postawić na naturalne tkaniny, takie jak len i bawełna. Unikajmy sztucznych materiałów, ponieważ przez nie przegrzewamy się i pocimy. Ważne jest też, by zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonana jest nasza pościel. Stawiaj na pościele z bawełny, flaneli lub satyny, które odprowadzają wilgoć, zapewniają ciepło i są przyjemne w dotyku.