5 chorób, które rozpoznasz po swoich stopach!

Patrycja

Zdrowie

Jan. 6, 2021, 7:45 a.m.

5 chorób, które rozpoznasz po swoich stopach!

Zmiany, które pojawiają się na stopach, nie zawsze dotyczą tylko tej jednej części naszego ciała. Stany chorobowe rozpoczynające się lub już trwające objawiać się mogą właśnie w tym miejscu. Sprawdź, czy masz te zmiany!

Zdjęcie 5 chorób, które rozpoznasz po swoich stopach! #1

 

Chorobowo zmienione stopy mogą świadczyć o naszym stanie zdrowia. To właśnie na nich możemy czasami zauważyć pierwsze sygnały różnego rodzaju procesów, które zachodzą w naszym organizmie. Niestety często te procesy wiążą się z pogarszającym się stanem naszego zdrowia i chorobami.

 

 

1. Cukrzyca

Wysuszona i łuszcząca się skóra stóp może świadczyć o cukrzycy. Jeśli mamy do czynienia z tak zwaną stopą cukrzycową pojawią się na niej liczne zrogowacenia, zwiotczenie mięśni, palce młoteczkowate, a nawet najdrobniejsze rany będą się ciężko goić. Przyczyną stopy cukrzycowej jest miażdżyca tętnic podudzia i stopy, skutkująca niedokrwieniem, a także uszkodzeniem nerwów w przebiegu cukrzycy. Bardzo często osoby zauważające u siebie problemy ze stopami związane z cukrzycą, nie wiedziały o niej i nigdy się nie leczyły w tym kierunku. Każde opóźnienie leczenia skutkuje poważnymi konsekwencjami w tym nawet amputacją, dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała.

Zdjęcie 5 chorób, które rozpoznasz po swoich stopach! #2

2. Dna moczanowa        

Silny ból stóp pojawiający się nocą i nad ranem może świadczyć o dnie moczanowej. W przebiegu podagry pojawiają się także obrzęki i zaczerwienienie stawu palucha. Dna moczanowa dotyka głównie mężczyzn po 40 roku życia i kobiety po menopauzie. Częściej występuje u osób otyłych, z nadciśnieniem, cukrzycą lub hiperlipidemią. Dna moczanowa to schorzenie polegające na odkładaniu się kryształków moczanu sodu w narządach (nadmiar odkłada się szczególnie w stawach), w których w efekcie dochodzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego.

Zdjęcie 5 chorób, które rozpoznasz po swoich stopach! #3

 

3. Niedoczynność tarczycy

Blade, zimne stopy z suchą i pękającą skórą w okolicy pięt mogą zwiastować niedoczynność tarczycy. Przy problemach z nieprawidłowym poziomem hormonów tarczycy możemy zaobserwować u siebie ponadto wypadanie włosów, rozdwajanie się paznokci, senność, brak energii, przyrost masy ciała i zaparcia. Jeśli poza zmianami widocznymi na stopach zaobserwujesz u siebie któryś z dodatkowych objawów, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Zdjęcie 5 chorób, które rozpoznasz po swoich stopach! #4

4. Problemy z kręgosłupem

Jeśli na Twoich stopach często pojawiają się modzele, możesz mieć problemy z nieprawidłową postawą ciała. Nierównomierne rozłożenie się ciężaru ciała spowodowane problemami z układem kostnym, skrzywieniem kręgosłupa, długością kończyn lub biodrami będzie odbijało się na naszych stopach. Nadmierne rogowacenie naskórka i często pojawiające się modzele mogą świadczyć o powyższych problemach.

Zdjęcie 5 chorób, które rozpoznasz po swoich stopach! #5

5. Problemy z krążeniem

Obrzęki w obrębie stóp i kostek, a także cierpnięcie stóp, mrowienie, bladość i oziębienie mogą świadczyć o wielu dolegliwościach ze strony układu krążenia. Zmiany na stopach zaobserwujemy w związku z zakrzepicą, zastojami limfatycznymi i miażdżycą tętnic dolnych. Ta ostatnia dodatkowo objawia się szybką męczliwością nóg i bólem pojawiającym się podczas chodzenia, a ustępującym w spoczynku. Długie niedostateczne ukrwienie stóp może poważnie odbić się na całym organizmie.

Zdjęcie 5 chorób, które rozpoznasz po swoich stopach! #6

 

Ważne

Chociaż spuchnięte kostki, popękane pięty i cierpnące nogi nie wydają nam się zbyt groźne, powinniśmy mieć się na baczności, jeśli zmiany te obserwujemy u siebie często. Jeśli towarzyszą im jakiekolwiek dodatkowe dolegliwości, warto natychmiast skontaktować się z lekarzem.