9 najważniejszych informacji, które powinnaś przekazać dziecku do 18 roku życia

Katarzyna
Newsy
22.10.2020 14:30
9 najważniejszych informacji, które powinnaś przekazać dziecku do 18 roku życia

Wychowanie dziecka na mądrego i odpowiedzialnego człowiek nie jest łatwym zadaniem. Niestety na wychowanie nastolatka mają wpływ nie tylko rodzice, ale również otoczenie, w jakim się obraca. Młodość to czas, kiedy przeżywamy pierwsze zawody miłosne, rozczarowania czy prawdziwe kłótnie. Zanim jednak twoje dziecko wejdzie w dorosłość poprzez ukończenie 18 roku życia, powinno poznać kilka zasad, które są ważne w życiu i którymi powinno się później kierować.

Zdjęcie 9 najważniejszych informacji, które powinnaś przekazać dziecku do 18 roku życia? #1

Asertywność

Asertywnością powinni odznaczać się nie tylko rodzice podczas wychowywania dziecka. Tę cechę powinny nabyć również dzieci, które wkraczają w dorosłość. Wytłumacz swojemu dziecku, że używanie słów „nie”, „nie chce” czy „nie zrobię tego” nie jest oznaką jego słabości tylko wręcz przeciwnie. Pokazuje to, że dziecko nie godzi się na wszystko, co przynosi mu los. Dzięki nabyciu tej umiejętności będzie lepiej radziło sobie w życiu.

Wewnętrzny głos

Dziecko powinno się nauczyć również tego, żeby ufało swojemu instynktowi. Podejmowanie decyzji na podstawie swoich odczucia, a nie rady innych jest bardzo ważne. Dziecko powinno wiedzieć, że decyzje przez niego podejmowane powinny być w zgodzie z jego wewnętrznymi odczuciami i przekonaniami.


Odpowiedzialność drogowa

Młode osoby po uzyskaniu dokumentu prawa jazdy chcą zaimponować swoim kolegom i koleżankom. Musisz dziecku jednak wytłumaczyć, że samochód to nie rower. Jednośladowcem łatwiej się kieruje i nie stwarza on aż tak dużego zagrożenia dla innych osób. Kierowanie autem to branie odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale również za pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Samochodem o wiele łatwiej spowodować jest wypadek, gdzie mogą zginąć niewinne osoby.

Zdjęcie 9 najważniejszych informacji, które powinnaś przekazać dziecku do 18 roku życia? #2

Zakupy to tylko zakupy

Musisz nauczyć swoje dziecko również tego, że nie należy się wstydzić, robiąc bardziej osobiste zakupy w sklepie. Kupowanie podpasek, tamponów czy prezerwatyw nie jest czymś, czego należy się wstydzić. Dla kasjerek czy kasjerów są to towary, jak każde inne, które ludzi kupują na porządku dziennym.


Emocje nie są dobrym doradcą

Wejście w dorosłość to trudny czas, kiedy nie wszystko jest takie, jak się dziecku wydawało. Może to powodować spory i kłótnie, do których jednak należy podejść ”na chłodno”. Emocje i uczucia nie zawsze są dobrym kompanem podczas rozwiązania sporów. A słów już wypowiedzianych nie można cofnąć, o czym warto pamiętać i przekazać tę wiedzę swojemu dziecku.


Odpowiedzialność za czyny i słowa

Skoro dziecko wchodzi już w dorosłość, to powinno też zachowywać się dorośle. Każdy z nas uczy się na swoich błędach i przyznanie się do nich nie jest oznaką słabości tylko dojrzałości. Nikt nie jest wszechwiedzący, a nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Każdy jednak powinien przyznać się do błędu i ponieść jego konsekwencję, a nie się go wypierać.

Młodość nie wróci

Rodzice powinni uświadomić swoim dzieciom, że młodość to ich najlepsze lata, które należy odpowiednio wykorzystać. Młode lata już nie powrócą, dlatego należy korzystać z nich mądrze i w pełni wykorzystać czas, kiedy nie mamy zbyt dużo obowiązków. Młodzieńcze „szaleństwa” powinny jednak opierać się na podstawowych zasadach moralnych i zdrowym rozsądku.