Po Nowym Roku czeka nas masa podwyżek! Dowiedz się, co podrożeje

Patrycja

Newsy

07.12.2020 13:24

Po Nowym Roku czeka nas masa podwyżek! Dowiedz się, co podrożeje

Wbrew zapewnieniom Rządu, po Nowym Roku czeka nas masa podwyżek. Wzrosną opłaty lokalne, w życie wejdzie wiele nowych podatków, a część istniejących zostanie podwyższonych. Dowiedz się, jakie dodatkowe opłaty nas czekają w 2021 roku.

Zdjęcie Po Nowym Roku czeka nas masa podwyżek! Dowiedz się, co podrożeje #1

W 2021 roku w Polaków uderzy masa podwyżek. Czekają nas podwyżki cen żywności, wyższe opłaty lokalne i nowe podatki, które nałoży na nas Rząd i Unia Europejska. To będzie ciężki okres dla naszych portfeli. Dowiedz się, za co zapłacisz więcej po Nowym Roku.

Wzrost cen żywności

W Nowym Roku czeka nas dalszy wzrost cen żywności. Spowodowane jest to nie tylko szalejącą pandemią koronawirusa, ale utrzymującymi się wysokimi cenami żywności na światowych rynkach i zwiększonym popytem na nią.

Podatek cukrowy

Ten podatek oznacza wprowadzenie dodatkowej opłaty od słodzonych napojów. Opłata stała będzie wynosić 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru oraz 10 groszy za litr napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Opłata zmienna, czyli 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml.

Podatek od psa

Choć podatek od psa w Polsce obowiązuje od 30 lat, to po Nowym Roku wzrośnie. Jest on pobierany przez gminę, która ustala jego wysokość indywidualnie, jednak nie może on przekroczyć maksymalnie kwoty zarządzonej prze państwo. W 2021 roku ta kwota będzie wyższa o prawie 5 zł, a roczny podatek za jednego psa wyniesie 130,30 złotych.

Zdjęcie Po Nowym Roku czeka nas masa podwyżek! Dowiedz się, co podrożeje #2

Opłata małpkowa

W Nowym Roku zostanie wprowadzona dodatkowa opłata od alkoholi sprzedawanych w małych butelkach, o pojemności do 300 ml. Opłatę małpkową będą uiszczać przedsiębiorcy, którzy sprzedają takie alkohole. Wyniesie ona dodatkową złotówkę od 100 ml małpki wódki 40%.

Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości w przyszłym roku może wynieść nawet 3,9% co oznacza, że wzrośnie nawet dwukrotnie w porównaniu do ubiegłego roku. Musi zapłacić go każdy właściciel mieszkania, domu, budynku czy terenu gospodarczego albo rolniczego.

Zdjęcie Po Nowym Roku czeka nas masa podwyżek! Dowiedz się, co podrożeje #3

Podatek od plastiku

Podatek od plastiku zacznie obowiązywać w 2021 roku. Został wprowadzony w związku z dążeniem Unii Europejskiej do ograniczenia produkcji jednorazowego plastiku. Po Nowym Roku stawka za każdy kilogram nie poddanych recyklingowi tworzyw sztucznych wyniesie 80 Euro centów. Szacuje się, że do budżetu Unii Europejskiej wpłynie nawet 3 mld Euro rocznie.