Dlaczego ziewamy i co to oznacza? Sprawdź!

Katarzyna

Newsy

07.12.2020 18:01

Dlaczego ziewamy i co to oznacza? Sprawdź!

Każdy od czasu do czasu ziewa i czasami ciężko tę czynność powstrzymać. Zazwyczaj dochodzi do tego, gdy jesteśmy zmęczeni lub niewyspani. Okazuje się, że ziewanie to reakcja organizmu na nieprawidłowe jego działanie. Jest to w pewien sposób mechanizm obronny człowieka. Z czego wynika więc ziewanie i co ono oznacza? Sprawdźcie!Zdjęcie Dlaczego ziewamy i co to oznacza? Sprawdź! #1

Przyczyny ziewania

Ziewanie to czynność, która jest powszechnie znana i każdemu z nas praktycznie codziennie się ziewa. Pomimo wielu badań na ten temat naukowcy nie wyciągnęli wielu wniosków. Okazuje się jednak, że powiązywanie ziewania ze znudzeniem nie jest prawidłowe. Czynność ta jest związana z tym, że organizm stara się sam podnieść ciśnienie krwi oraz się dotlenić.

Gdy ziewamy, bierzemy wtedy większy wdech, a więc dostarczamy organizmowi więcej tlenu. To powoduje, że krew zaczyna szybciej krążyć, a rytm serca staje się szybszy. Ziewać możemy również, wtedy gdy jesteśmy zestresowani, ponieważ w naszym organizmie znajduje się wtedy mało tlenu. Przez ziewanie organizm broni się przed wysokim stężeniem dwutlenku węgla i uzupełnia pozom tlenu.
Zdjęcie Dlaczego ziewamy i co to oznacza? Sprawdź! #2

Wpływ hormonów

Według badaczy ziewanie jest uzależnione od poziomu wybranych hormonów i neurohormonów, a dokładniej dopaminy i oksytocyny, które są umiejscowione w podwzgórzu. Są one neuroprzekaźnikami, które odpowiadają za nasze samopoczucie i nastrój.

Mają też wpływ na to, czy mamy w danej chwili ochotę na sen lub seks. Kiedy działanie neuroprzekaźników zaczyna szwankować, wtedy działanie organizmu zostaje zaburzone, a my zaczynamy ziewać. Takie zachowanie zazwyczaj zaczyna się rano, ponieważ podczas snu stężenie hormonu adrenokortykotropowego wzrasta, a nad ranem nasz organizm stara się go obniżyć. Przed snem natomiast ziewanie ma na celu rozciągnięcie płuc, aby przygotować organizm do płytszego oddychania.


Oznaka choroby

Nie powinno się ziewania lekceważyć, ponieważ takie zachowanie jest powiązane z neuroprzekaźnikami i ogólnym funkcjonowaniem mózgu. Odruch ziewania zamiera u osób, które cierpią na chorobę Parkinsona lub przeżyły poważny wypadek samochodowy. Zbyt częste ziewanie powinno nas zaniepokoić, ponieważ może być oznaką epilepsji, stwardnienia rozsianego lub obturacyjnego bezdechu sennego.
Zdjęcie Dlaczego ziewamy i co to oznacza? Sprawdź! #3

Zaraźliwa czynność

Na pewno zaobserwowaliśmy, że jeśli ktoś przy nas ziewnie to automatycznie i nam chce się ziewać. Taki proces przyczynowo-skutkowy według naukowców jest spowodowany tym, że widząc załzawiony oczy i marszczący się noc, to zaczynamy naśladować tę osobę. Ma to związek z posiadaniem neuronów lustrzanych w naszym organizmie. Według nich bardziej podatne na ziewanie są osoby, które są empatyczne i uczuciowe.

Profilaktyka

Ciężko jest zahamować proces ziewania, gdy już go rozpoczniemy. Niestety nie ma sposobów żeby go powstrzymać. Ziewanie jest związane ze stężeniem neuroprzekaźników, dotlenieniem organizmu oraz poziomem ciśnieniem. Jeśli nie chcemy tak często ziewać, to możemy temu zapobiec poprzez optymalne wysypianie się, spożywanie posiłków bogatych w owoce i warzywa oraz prowadzenie aktywnego trybu życia, które pozwoli dotlenić organizm.