Lifestyle

Po Nowym Roku wzrośnie podatek za psa! Sprawdź, kto musi go zapłacić

Patrycja

Dec. 7, 2020, 12:45 p.m.

Po Nowym Roku wzrośnie podatek za psa! Sprawdź, kto musi go zapłacić

Po Nowym Roku we wszystkich Polaków uderzy masa podwyżek. Czeka nas wzrost cen żywności, wyższe opłaty lokalne i nowe podatki, które nałoży na nas Rząd i Unia Europejska. W 2021 roku wzrośnie nawet podatek od posiadania psa! Dowiedz się, kto będzie musiał go płacić i ile wyniesie w styczniu.

Zdjęcie Po Nowym Roku wzrośnie podatek za psa! Sprawdź, kto musi go zapłacić #1

Podatek od posiadania psa

Podatek od posiadania psa istnieje od 1991 roku i stanowi opłatę, którą gmina pobiera od właścicieli psów. Tam, gdzie podatek jest uchwalony, konieczne jest zarejestrowanie swojego czworonoga w urzędzie. Gmina ustala wysokość podatku lokalnie, ale niektóre samorządy mogą zrezygnować z pobierania tej opłaty. Wtedy nie musimy rejestrować psa, choć wyjątek stanowią rasy uznane za agresywne, z listy zamieszczanej w rozporządzeniu MSWiA.

Kto jest zwolniony z podatku?

Jak się okazuje, z podatku od posiadania psa zwolnione są niektóre osoby. Dotyczy to osób niepełnosprawnych, seniorów powyżej 65 roku życia, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe oraz płatników podatku rolnego. Rolnicy nie mogą jednak posiadać więcej niż dwa czworonogi.

Zdjęcie Po Nowym Roku wzrośnie podatek za psa! Sprawdź, kto musi go zapłacić #2

Wyższy podatek od posiadania psa

Choć podatek od psa w Polsce obowiązuje niemal od 30 lat, to po Nowym Roku jego wysokość wzrośnie. Właściciele czworonogów będą musieli przygotować się na wyższe opłaty. Podatek od posiadania psa pobierany przez gminę, która ustala jego wysokość indywidualnie, jednak nie może on przekroczyć maksymalnie kwoty zarządzonej przez państwo. Obecnie wysokość podatku wynosi maksymalnie 125,40 złotych rocznie. Jednak w 2021 roku ta kwota będzie wyższa o prawie 5 zł, a roczny podatek za jednego psa wyniesie 130,30 złotych.

Do kiedy należy uiścić podatek?

Podatek od posiadania psa należy uiścić do dwóch miesięcy od nabycia lub narodzin psa. Opłata ta powinna być uiszczona w urzędzie gminy do 30 kwietnia każdego roku. Jeśli pies pojawił się w naszym domu w trakcie roku, wtedy podatek będzie proporcjonalnie niższy: i tak na przykład za 6 miesięcy zapłacimy połowę stawki. Informacja o wysokości podatku za dany rok dostępna jest w gminie, także na internetowej stronie urzędu.