1000 złotych mandatu za brak maseczki!

Patrycja

Lifestyle

Dec. 7, 2020, 12:04 p.m.

1000 złotych mandatu za brak maseczki!

Za brak maseczki czekają nas nowe wyższe mandaty. Policja zapowiada że nie będzie litości dla osób, które unikają noszenia maseczek ochronnych, zasłaniających nos i usta. Dowiedz się więcej z poniższego artykułu.

Nowe przepisy

W grudniu weszła w życie ustawa antycovidowa, która prawnie sankcjonuje nakładanie mandatów za brak maseczek ochronnych. Do tej pory mandaty za brak maseczek budziły wiele wątpliwości natury prawnej, ponieważ przepisy w tej kwestii nie były jednoznaczne.

Zdjęcie 1000 złotych mandatu za brak maseczki! #1

Wyższe mandaty za brak maseczek

Dotychczas za brak maseczki ochronnej, zasłaniającej nos i usta groził mandat karny w wysokości 500 zł. Wiele osób odmawiało jego przyjęcia, wówczas sprawa kierowana była do sądu. Jednak bardzo często sądy umarzały postępowanie w takich przypadkach. Obecnie obowiązek noszenia maseczki widnieje w ustawie i to prawo, którego wszyscy muszą przestrzegać. Mandaty za jej brak znacząco wzrosły, teraz wynoszą aż tysiąc złotych!

Zdjęcie 1000 złotych mandatu za brak maseczki! #2

1000 złotych za brak maseczki

Mandat w wysokości 1000 złotych za brak maseczki ochronnej to bardzo dotkliwa kara, która czeka wszystkie osoby uchylające się od obowiązku ich noszenia.

Kto może nałożyć mandat?

Mandat za brak maseczki ochronnej może nałożyć nie tylko policja. Prawo do tego ma także straż miejska oraz służba ochrony kolei. Za brak maseczki u dzieci, będą odpowiadać ich rodzice lub prawni opiekunowie. Jak podkreśla policja, przepisy muszą egzekwować wszyscy, bez wyjątków.

Zdjęcie 1000 złotych mandatu za brak maseczki! #3

Maseczki obowiązkowe w sklepach

Ustawa antycovidowa zawiera dalsze zmiany w dotychczasowym prawie. Nowe przepisy zakładają, że pracownik sklepu ma prawo odmowy obsługi klienta, który odmawia założenia maseczki ochronnej. Od tej pory w sklepach nie będzie już dyskusji na temat konieczności ich noszenia.

Zdjęcie 1000 złotych mandatu za brak maseczki! #4

Maseczki obowiązkowe w miejscu pracy

Nowy przepis zakłada, że także w miejscu pracy obowiązkowo musimy nosić maseczki lub przyłbice ochronne. Zasłanianie nosa i ust będzie obowiązkowe, „w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba”. 2 grudnia rozporządzenie zmieniono i od teraz Pracodawca decyduje o tym, czy pracownicy mają nosić maseczki ochronne w miejscu pracy.

Zdjęcie 1000 złotych mandatu za brak maseczki! #5

Walka z pandemią COVID-19

Nowe wysokie mandaty mają pomóc w utrzymaniu dyscypliny społecznej. Wszyscy obywatele muszą stosować się do wprowadzonych restrykcji i obostrzeń. W walce z pandemią COVID-19 należy pamiętać o zachowywaniu odpowiedniego dystansu społecznego, noszeniu maseczek lub przyłbic ochronnych, zasłaniających nos i usta, częstej dezynfekcji rąk oraz ograniczeniu wyjść z domu do minimum.