Kryzys wieku średniego- jak sobie z nim radzić?

Patrycja

Newsy

23.11.2020 21:00

Kryzys wieku średniego- jak sobie z nim radzić?

Kryzys wieku średniego to okres w życiu człowieka, który nastaje, gdy osiągnięta zostaje połowa oczekiwanego czasu życia. Często traktowany jest humorystycznie, z przymrużeniem oka. Jednak to realne zjawisko, które dotyka wielu osób. Dowiedz się, jakie są objawy kryzysu i jak sobie z nim radzić!

Zdjęcie Kryzys wieku średniego- jak sobie z nim radzić? #1

Czym jest kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego, inaczej nazywany kryzysem czterdziestki, to realne zjawisko psychologiczne. Nazywany jest tak okres w życiu człowieka, który nastaje, gdy osiągnięta zostaje połowa oczekiwanego czasu życia. Może być wywołany przez różne wydarzenia życiowe, występuje z różną intensywnością i może doprowadzić do wielu zmian w życiu.

Kiedy pojawia się kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego pojawia się niezależnie od płci, to czas podsumowań po osiągnięciu połowy średniego czasu życia. Dotyka 10% populacji, częściej mężczyzn i pojawia się około 35-45 roku życia.

Zdjęcie Kryzys wieku średniego- jak sobie z nim radzić? #2

Skąd się bierze kryzys wieku średniego?

Pojawienie się kryzysu wieku średniego może zależeć od poziomu odczuwanej satysfakcji życiowej, zadowolenia z małżeństwa, rodziny, pracy, życia towarzyskiego. Może pojawić się w wyniku przemyśleń i refleksji nad dotychczasowym życiem, uświadomieniem sobie nieuchronnego upływu czasu i zmian. Może być wywołany prze różne intensywne wydarzenia życiowe, jak śmierć kogoś bliskiego, rozwód, wyprowadzka dzieci z domu, utrata pracy.

Zdjęcie Kryzys wieku średniego- jak sobie z nim radzić? #3

Jakie są jego objawy?

Najczęstsze objawy kryzysu wieku średniego to obniżenie nastroju, smutek, przygnębienie, niezadowolenie i złość. Może pojawić się poczucie samotności i bycia niezrozumianym. Wiąże się to ze zmianami hormonalnymi, które u kobiet wynikają z menopauzy, a u mężczyzn z andropauzy.

Negatywne objawy kryzysu wieku średniego

Oprócz objawów emocjonalnych pojawia się także chęć zmiany swojego wyglądu, zachowania, zainteresowań, stylu bycia. Występuje pociąg do używek, zwłaszcza alkoholu, pragnienie ucieczki od odpowiedzialności i obowiązków. Może wystąpić rozczarowanie obecnym związkiem i zauroczenie nową osobą, często młodszą. Brak satysfakcji z życia rodzinnego, pracy, wypalenie zawodowe.

Zdjęcie Kryzys wieku średniego- jak sobie z nim radzić? #4

Pozytywne objawy kryzysu wieku średniego

Kryzys wieku średniego może też prowadzić do pozytywnych zmian. Chęć zmiany stylu życia może wiązać się z podjęciem aktywności ruchowej, uprawianiem sportu, zadbaniem o swoje zdrowie. Lęk przed chorobami i śmiercią, może spowodować wzrost zainteresowania filozofią, duchowością, religią. Zmiana pracy na bardziej satysfakcjonującą, znalezienie nowego hobby, realizacja marzeń i planów, to pozytywne skutki tego okresu.