Kryzys wieku średniego dopada nas tuż po 30-tce?

Kryzys wieku średniego dopada nas tuż po 30-tce?

Kryzys wieku średniego kojarzy nam się z mężczyznami po 50-tce, którzy przeżywają drugą młodość w burzliwy sposób, kupując sportowe samochody, czy wdając się w romanse z młodszymi kobietami.

Zdjęcie Kryzys wieku średniego, dopada nas tuż po 30-tce? #1

Może wydawać się to zaskakujące, ale w dzisiejszych czasach coraz więcej młodych osób pomiędzy 25 a 35 rokiem życia odczuwa zagubienie, poczucie wewnętrznego wypalenia i tego, że życie przecieka im między palcami. To właśnie typowe symptomy kryzysu 30-latka, określonego jako kryzys tożsamości.

Konflikt ról

Kim jest dzisiejsza 30-latka? To matka z uporządkowanym życiem rodzinnym, czy odnosząca sukcesy zawodowe businesswomen?
Kobiety odczuwają presję ze strony społeczeństwa, uważają, że w tym wieku powinny mieć za sobą pewne życiowe wydarzenia, takie jak ślub, narodziny pierwszego dziecka, zakup mieszkania. Oczekują stabilnej pracy, dobrych zarobków i odpowiedniej pozycji zawodowej. Gdy mijają 30. urodziny, a w naszym życiu nic się nie zmienia, zaczynamy odczuwać niepokój i martwić się, że stoimy w miejscu lub, że coś nas omija.

Bolesne zderzenie z rzeczywistością

Coraz więcej wymagań i oczekiwań społecznych, którym nie jesteśmy w stanie sprostać oraz nasze wygórowane ambicje, prowadzą do życia w napięciu i stresie. Rzeczywistość nas przytłacza, a dorosłość wygląda inaczej, niż wyobrażaliśmy sobie to w dzieciństwie.

Zdjęcie Kryzys wieku średniego, dopada nas tuż po 30-tce? #2

Zdrowie

Uświadamiamy sobie, że nie jesteśmy tak sprawni, jak gdy mieliśmy 20 lat. Ciężko nam się zregenerować po zarwanej nocy, nie mamy ochoty na co weekendowe szaleństwa, pojawiają się różne zdrowotne dolegliwości. Mamy mniej energii niż kiedyś, czujemy się zmęczeni i wypaleni.

Poszukiwanie sensu

Zastanawiamy się, czy to co robimy ma sens? Czy życie, które prowadzimy nam odpowiada? Czy jesteśmy szczęśliwi? Czy tego właśnie chcieliśmy? Powoduje to coraz większe zagubienie, niepewność, lęk o przyszłość… aż w końcu dochodzi do momentu, w który musimy stanąć twarzą w twarz z kryzysem i w końcu się z nim zmierzyć!

Zdjęcie Kryzys wieku średniego, dopada nas tuż po 30-tce? #3


Rachunek sumienia

Kryzys to moment na bilans życiowych zysków i strat- uświadamiamy sobie, co udało nam się osiągnąć, jakie marzenia zrealizować, a co nas ominęło. To dobra chwila na zastanowienie się nad przyszłością, pokierowanie nią w odpowiednim kierunku.

Kryzys to punkt graniczny w naszym rozwoju, nie możemy go ominąć, a wręcz musimy go przetrwać! Najlepszym sposobem na to będzie zadbanie o samą siebie, wsłuchanie się w wewnętrzny głos, spojrzenie na życie z dystansem. Mogą pomóc nam w tym nasi bliscy, nowa pasja, czy nawet wyjazd na wakacje.

Patrycja

Polecane