Koronawirus: Rząd przedstawia plan na 100 dni

Patrycja

Zdrowie

Nov. 23, 2020, 7:43 p.m.

Koronawirus: Rząd przedstawia plan na 100 dni

W czasie ostatniej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania na kolejne 3 miesiące, w związku z epidemią koronawirusa. Rząd nazywa go planem "100 dni solidarności w walce z COVID-19". Ma dotyczyć funkcjonowania społeczeństwa w kolejnych tygodniach i odmrażania gospodarki. Poznaj szczegóły!

Zdjęcie Koronawirus: Rząd przedstawia plan na 100 dni #1

100 dni solidarności w walce z COVID-19

Na ostatniej konferencji prasowej w sobotę 21 listopada, premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu nowego planu walki z epidemią koronawirusa. „100 dni solidarności” to projekt na najbliższe trzy miesiące, który pomoże przetrwać ten okres. Rząd uważa, że po tych 100 dniach, prawdopodobnie tuż po Nowym Roku, dostępna będzie szczepionka na COVID-19.

Na czym ma polegać plan Rządu?

Plan Rządu na walkę z pandemią koronawirusa w ciągu najbliższych trzech miesięcy, ma dotyczyć dalszego utrzymania dyscypliny i przestrzegania restrykcji przez obywateli. Oprócz tego ma wiązać się odmrożeniem gospodarki i uratowaniem jak największej ilości miejsc pracy.

Zdjęcie Koronawirus: Rząd przedstawia plan na 100 dni #2

Jakie zmiany nas czekają w najbliższych tygodniach?

W związku z planem stopniowego odmrożenia gospodarki, już od soboty 28 listopada mają zostać otwarte placówki handlowe. Mają one działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Decyzja otwarcia handlu przed świętami tłumaczona jest ochroną kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy. W okresie przedświątecznym wiele firm generuje największe przychody, ich zamknięcie wiązałoby się z kryzysem gospodarczym.

Boże Narodzenie a koronawirus

Do Świąt Bożego Narodzenia nie będzie dalszego luzowania wprowadzonych obostrzeń, ponieważ mogłoby to doprowadzić do kolejnego wzrostu zachorowań, tak jak po wakacjach. Premier apeluje też, by tegoroczne Święta spędzać w gronie najbliższej rodziny.
Zdjęcie Koronawirus: Rząd przedstawia plan na 100 dni #3

Zasady bezpieczeństwa- etapy

Rząd ogłosił, że od tej pory wszystkie podejmowane decyzje będą bardziej przewidywalne. Jak mówił na sobotniej konferencji premier Morawiecki: „znoszenie, ale także nakładanie obostrzeń będzie zależało od przestrzegania zasad sanitarnych, od liczby zachorowań oraz od wydolności systemu ochrony zdrowia". 28 listopada – zacznie się "Etap odpowiedzialności", a od 28 grudnia "Etap stabilizacji", czyli powrót do podziału na strefy czerwoną, żółtą i zieloną.

Jakie branże będą zamknięte?

Gastronomia, kina, teatry, siłownie i kluby fitness pozostaną zamknięte do 27 grudnia. Szkoły pozostaną w trybie nauki zdalnej do Świąt Bożego Narodzenia. Ferie zimowe zostaną skumulowane w jednym okresie pomiędzy 4 a 18 stycznia.

Zdjęcie Koronawirus: Rząd przedstawia plan na 100 dni #4

Rząd ogłosił plan na 100 dni, ponieważ liczy na to, że w połowie stycznia będą pojawiały się już pierwsze dostawy szczepionek przeciwko COVID-19.