Z tymi chorobami możesz żyć przez lata i o tym nie wiedzieć!

Patrycja

Zdrowie

22.11.2020 20:42

Z tymi chorobami możesz żyć przez lata i o tym nie wiedzieć!

Istnieją choroby z którymi możesz żyć przez wiele lat i o nich nie wiedzieć. Niektóre z nich dają wiele niespecyficznych objawów lub rozwijają się powoli i podstępnie. Przez to trudno je zdiagnozować i rozpocząć leczenie. Poznaj niektóre z nich i dowiedz się, jakie są ich objawy.

Celiakia

Celiakia to autoimmunologiczna choroba trzewna, której przyczyną jest nietolerancja glutenu, czyli białka występującego w produktach zbożowych. Do najczęstszych objawów celiakii zaliczamy przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia i biegunki. Przez problemy z wchłanianiem składników odżywczych, mogą pojawić się niedobory witamin, minerałów i białka, co prowadzi do osłabienia, a nawet anemii.

Zdjęcie Z tymi chorobami możesz żyć przez lata i o tym nie wiedzieć! #1

Rozpoznanie i leczenie celiakii

Czasem celiakia daje wiele różnorodnych objawów, przez co trudno ją szybko i odpowiednio zdiagnozować. Aby rozpoznać celiakię, należy wykonać testy serologiczne, w celu wykrycia przeciwciał we krwi. Konieczne będzie też pobranie i badanie wycinka błony śluzowej jelita cienkiego, podczas badania endoskopowego. To pozwoli na poprawne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Celiakia to choroba, z którą pacjent boryka się całe życie. Aby ją wyleczyć, należy całkowicie wyeliminować z diety gluten.

Zdjęcie Z tymi chorobami możesz żyć przez lata i o tym nie wiedzieć! #2

Cukrzyca

Cukrzyca to podstępna i groźna choroba, która rozwija się powoli, a czasem bezobjawowo. To przewlekła choroba metaboliczna, która wynika z zaburzenia wydzielania i działania insuliny. Charakteryzuje się wysokim stężeniem poziomu glukozy we krwi, czyli hiperglikemią. Cukrzyca dzieli się na 4 typy: cukrzycę typu 1, czyli cukrzycę pierwotną, wieku młodzieńczego, insulinozależną), cukrzycę typu 2 (cukrzycę wieku dojrzałego, nabytą, insulinoniezależną), cukrzycę ciążową i inne niespecyficzne typy cukrzycy. Cukrzyca to jedna z chorób populacyjnych, cierpi na nią 5% społeczeństwa. Nieleczona prowadzi do wielu powikłań i poważnych uszkodzeń narządów.

Zdjęcie Z tymi chorobami możesz żyć przez lata i o tym nie wiedzieć! #3

Jak sprawdzić, czy cierpisz na cukrzycę?

Raz w roku warto wykonać badania profilaktyczne. Aby sprawdzić, czy nie cierpisz na cukrzycę, wykonaj badanie stężenia poziomu glukozy we krwi. Jeśli wyniki badania przekroczą normę, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, który skieruje Cię do specjalisty- diabetologa i wdroży odpowiednie leczenie.

Zdjęcie Z tymi chorobami możesz żyć przez lata i o tym nie wiedzieć! #4

Osteoporoza

To metaboliczna choroba kości, która nazywana jest „cichym zabójcą kości”. Rozwija się powoli i podstępnie, w Polsce cierpi na nią 2,5 miliona kobiet i 0,5 miliona mężczyzn. Osteoporoza charakteryzuje się zmniejszeniem gęstości kości i zaburzeniami w spójności ich tkanek, co powoduje większą podatność na złamania.

Kto jest narażony na osteoporozę?

Z wiekiem narasta ryzyko zachorowania na nią, szczególnie narażone są kobiety w okresie menopauzalnym, osoby otyłe, które nie są aktywne fizycznie, nadużywające alkoholu i papierosów, o niskim spożyciu wapnia w codziennej diecie.

Zdjęcie Z tymi chorobami możesz żyć przez lata i o tym nie wiedzieć! #5

Jak zapobiegać osteoporozie?

Kluczem leczenia osteoporozy jest wczesna profilaktyka: odpowiednia dieta, która zawiera wystarczającą ilość wapnia i białka, suplementacja witaminy D, ruch, utrzymanie właściwej masy ciała i unikanie używek.