Ta choroba dotyka więcej osób, niż myślisz. Sprawdź czy masz podobne objawy!

Ta choroba dotyka więcej osób, niż myślisz. Sprawdź czy masz podobne objawy!

We współczesnym świecie z problemami z tarczycą zmaga się wiele kobiet. Niektóre z chorób łatwo zdiagnozować, a ustalenie terapii nie sprawia żadnych problemów. Niestety są też dolegliwości znacznie bardziej skomplikowane. Trudno je zdiagnozować, a leczenie może usunąć jedynie skutki choroby. Właśnie taką chorobą jest Hashimoto, czyli przewlekłe zapalanie tarczycy. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że na to choruje. Jest to ogromny problem, ponieważ przy hashimoto należy regularnie kontrować stan zdrowia. Sprawdź więc, co musisz wiedzieć o tej chorobie!


Choroba Hashimoto: objawy


Wykrycie choroby hashimoto może być bardzo problematyczne, ponieważ często przebiega ona bez żadnych objawów. Dlatego wiele osób żyje w nieświadomości przez wiele lat, a to utrudnia leczenie. Warto więc się regularnie badać, aby zdiagnozować chorobę.


Zmieniona zapalnie tarczyca może stopniowo się powiększać i tworzyć wole. Wówczas jest twarda, spoista i nierówna. Zdarza się, że boli przy dotyku, a czasami daje uczucie pełności lub ucisku gardła. Przy chorobie Hashimoto może też pojawić się zanik tarczycy. To może dawać pewne sygnały.

Jednak chorobie Hashimoto najczęściej towarzyszą mało specyficzne objawy, które można pomylić z wieloma innymi dolegliwościami.

Na co warto zwrócić uwagę?

 • częste zmęczenie,
 • senność,
 • problemy z pamięcią i koncentrancją,
 • częsta zmiana nastrojów,
 • stany depresyjne,
 • nieuzasadniony wzrost wagi,
 • obfite miesiączki,
 • zaburzenia owulacji i trudności z zajściem w ciążę,
 • zaparcia,
 • bóle stawów oraz mięśni,
 • podwyższony poziom cholesterolu,
 • nadmierne wypadanie włosów,
 • sucha i szorstka skóra,
 • częste odczuwanie zimna.


Każdy z tych objawów może świadczyć, ale nie musi o chorobie Hashimoto. Wiele z nich może wydawać się błahych, więc rzadko łączy się je z poważniejszymi dolegliwościami.


Choroba Hashimoto: badania


O tym, czy wspomniane dolegliwości świadczą o chorobie Hashimoto, można się dowiedzieć tylko wtedy, gdy wykona się odpowiednie badania. Dlatego należy udać się do endokrynologa, który może poprzez dotyk wyczuć charakterystyczną dla Hashimoto budowę tarczycy. Natomiast podstawowym badaniem biochemicznym jest określenie we krwi poziomu TSH (tyreotropiny) - hormonem, który odpowiada za pracę tarczycy.

Jeżeli u dorosłej osoby występuje podwyższony poziom TSH przy prawidłowym lub obniżonym stężeniu hormonów tarczycy: T4 (tyroksyny) i T3 (trójjodotyroniny), to najczęściej choruje na Hashimoto. Dodatkowo wykonuje się badanie na obecność przeciwciał tarczycowych.

Zdjęcie Ta choroba dotyka więcej osób, niż myślisz. Sprawdź czy masz podobne objawy! #1


Choroba Hashimoto: leczenie


Tarczyca jest bardzo ważnym gruczołem i produkuje hormony, od których zależy funkcjonowanie całego organizmu.

Zakłócenia jej pracy mogą pogarszać ogólne samopoczucie, a także być przyczyną poważniejszych chorób. Niestety w przypadku leczenia Hashimoto można tylko usunąć skutki, a nie przyczyny. Jeżeli tarczyca jest jedynie powiększona, ale pracuje prawidłowo, to wystarczy jedynie ją kontrolować poprzez systematyczne badania. Natomiast przy niedoczynności należy przyjmować syntetyczne preparaty tyroksyny, które wyrównają poziom hormonów tarczycy we krwi.

Leki należy spożywać przy stałej kontroli specjalisty, ponieważ może dochodzić do zmienności poziomu niedoczynności. Czasami może ustąpienia niedoczynności. Wówczas można odstawić leki, ale należy cały czas pozostawać pod opieką lekarza.


Przy leczeniu choroby hashimoto ważna jest też prawidłowa dieta. Tej dolegliwości mogą towarzyszyć nadwaga, cukrzyca, nietolerancja pokarmowa, celiakia i inne choroby. Dlatego powinna być przygotowana przez specjalistę i indywidualnie dobrana do potrzeb pacjenta, a także uwzględniać masę ciała oraz styl życia.

Ewelina

true

Polecane